ДЕСНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

УХВАЛА

10.02.2012 р.

Справа N 2-1346/12

 

10 лютого 2012 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Саламон О. Б., розглянувши заяву представника позивача Г. Г. В. - Д. О. М. про забезпечення позову, встановив:

У провадженні суду знаходиться цивільна справа за позовом Г. Г. В. до Ш. Р. С. про захист честі, гідності, ділової репутації. Позов мотивовано тим, що 1 серпня 2011 року о 20.00 на веб-сайті roadcontrol.org.ua під назвою "Общественный проект Дорожный контроль" була розміщена недостовірна та негативна інформація про позивача Г. Г. В. у вигляді відеозапису, змонтованого у відеокліп під назвою: "ГАИ КОБРА запретила Дорожному патрулю ходить в туалет", а також недостовірний та негативний друкований коментар до відеозапису N 1. Коментар до змонтованого відеозапису N 1 спровокував до поширення на веб-сайті вкрай негативних відгуків користувачів, які після перегляду даного відеокліпу та коментаря до нього, не стримуючи своїх емоцій, грубо обзивають позивача нецензурними словами, безпідставно ображають, погрожують фізичною розправою, принижують його гідність та ділову репутацію.

29 серпня 2011 року о 20.00 год. на веб-сайті roadcontrol.org.ua під назвою "Общественный проект Дорожный контроль" був розміщений ще один відеозапис під назвою: "Инспектор ГАИ КОБРА Г. больше не хочет общаться с Дорожным контролем" та коментар до відеозапису N 2, що також призвело до поширення користувачами мережі Інтернет на веб-сайті roadcontrol.org.ua великої кількості образливих, принизливих наклепів з використанням нецензурних слів. Вважають, що розповсюдження в мережі Інтернет на веб-сайті roadcontrol.org.ua недостовірної та негативної інформації у вигляді змонтованого відеозапису N 1 та коментаря до нього, а також безпідставно образливих, принизливих, з використанням нецензурних слів повідомлень користувачів вказаного сайта на адресу позивача здійснюється з відома та за згодою власника веб-сайта roadcontrol.org.ua - відповідача, Ш. Р. С, оскільки саме він створив технологічну можливість та умови для поширення недостовірної та негативної інформації, такої, що ганьбить гідність, честь, принижує ділову репутацію позивача, Г. Г. В.

Представником позивача надано заяву про забезпечення позову у вигляді тимчасового зупинення роботи веб-сайта roadcontrol.org.ua ("Дорожній контроль") в мережі Інтернет до моменту винесення судового рішення, посилаючись на те, що на час розгляду цивільної справи в суді продовжується розміщення на веб-сайті roadcontrol.org.ua інформації про Г. Г. В., яка провокує висловлювання відвідувачів сайта у вигляді погроз, образ та наклепів.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку щодо задоволення заяви щодо забезпечення позову за наступних підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 151 ЦПК України суд за заявою осіб, які беруть участь у справі, може вжити заходів забезпечення позову.

У відповідності до ст. 153 ЦПК України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа, в день її надходження без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.

Сторони в судове засідання не викликалися.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до п. 12 постанови Пленуму ВСУ "Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи" належним відповідачем у разі поширення оспорюваної інформації в мережі Інтернет є автор відповідного інформаційного матеріалу та власник веб-сайта. Якщо автор поширеної інформації невідомий або його особу та/чи місце проживання (місцезнаходження) неможливо встановити, а також коли інформація є анонімною і доступ до сайта - вільним, належним відповідачем є власник веб-сайта, на якому розміщено зазначений інформаційний матеріал, оскільки саме він створив технологічну можливість та умови для поширення недостовірної інформації.

Відповідно до ухвали Деснянського районного суду м. Києва від 21 листопада 2011 року  щодо забезпечення доказів з ПрАТ "Індастріал Медіа Нетворк" було надано відомості по те, що статичну IP-адресу: [...] закріплено за фізичною особою Ш. Р. С. відповідно до договору N [...] про надання послуг підключення та доступу до мережі Інтернет/Айпінет, укладеного між ПрАТ "Індастріал Медіа Нетворк" та Ш. Р. С. 24 квітня 2009 року.

З метою встановлення статусу відповідача, Ш. Р. С., як власника веб-сайта roadcontrol.org.ua сторона позивача звернулась з заявою до суб'єкта оціночної діяльності ТОВ "Максіма Капітал" про проведення комп'ютерно-технічної експертизи, на вирішення якої було поставлене питання: хто виступає в якості власника Інтернет-сайта roadcontrol.org.ua.

Відповідно до проведеного експертного дослідження N Е65 від 21 листопада 2011 року Ш. Р. С. виступає в якості керівника та власника Інтернет-ресурсу roadcontrol.org.ua.

З метою встановлення факту, що саме Ш. Р. С. розпоряджається веб-сайтом roadcontrol.org.ua ("Дорожній контроль"), та з метою встановлення юридичної особи (компанії), що надає послуги хостінгу для веб-сайта roadcontrol.org.ua ("Дорожній контроль"), стороною позивача було здійснено пошук інформації в мережі Інтернет за допомогою протоколу WHOIS.

Протокол WHOIS (від англійської who is - хто такий?) - це спеціалізовані бази даних, що містять докладну інформацію про те, на кого зареєстрований той чи інший домен (доменне ім'я конкретного веб-сайта) та інша інформація.

Відповідно до протоколу WHOIS Ш. Р. С. є власником доменного імені веб-сайта roadcontrol.org.ua ("Дорожній контроль"), а юридичною особою, яка надає послуги хостінгу для забезпечення постійного доступу з виділенням дискового простору, засобів доступу та адміністрування сервера для веб-сайта, є ТОВ "Інтернет Інвест". Хостінг (від англійського host - головний комп'ютер) - це послуга, що включає роботи, необхідні для забезпечення постійного доступу до Інтернет-сайта клієнта: реєстрацію і підтримку адреси, виділення дискового простору, забезпечення того чи іншого виду доступу, роботи з адміністрування системи, резервного копіювання, відповідно до чого клієнт отримує: визначений дисковий простір на сервері, засоби доступу до адміністрування сервера, можливість виконання програм та скриптів, можливість мати безліч поштових адрес, доступ до сайта по протоколу FTP, адміністративну панель, за допомогою якої може здійснювати контроль і керування сайтом, настроювання поштових скриньок, систему збору статистики, установку і запуск додатків (cgi, php, MySQL). Протокол FTP розшифровується як "протокол передачі файлів" (File Transfer Protocol), це один з базових протоколів Інтернету, що розроблений для обміну інформацією.

В мережі Інтернет на веб-сайті roadcontrol.org.ua опублікована інформація про умови, які регламентуються законодавством України та міжнародним законодавством. Даними умовами попереджуються користувачі сайта про недопустимість розміщення на сторінках цього сайта погроз, образ, наклепів.

Сторона позивача вважає, що відповідач, всупереч умовам, встановленим на веб-сайті roadcontrol.org.ua, умисно сприяє розміщенню та поширенню іншими особами, користувачами (гостями сайта) образливих наклепів та погроз на адресу позивача, так як вказаними вище умовами власнику веб-сайта roadcontrol.org.ua, відповідачу, Ш. Р. С., відомі всі IP-адреси користувачів, повідомлення яких у вигляді безпідставних образливих наклепів на адресу позивача були розміщенні на веб-сайті roadcontrol.org.ua, розміщення (поширення) яких відповідач Ш. Р. С. зобов'язаний був блокувати або відреагувати. Тобто відповідач має всі технічні можливості для того, щоб запобігти розміщенню недопустимої інформації користувачами сайта, але не робить цього.

Позивач, звернувшись до суду, мав намір щодо припинення образливих висловлювань та наклепів, які були спровоковані розміщенням на сайті відеозапису N 1, висловлювань, які приносять йому душевні та моральні страждання. Але на даному сайті до цих пір продовжується поширення нових образливих наклепів на адресу позивача.

Відповідно до ст. 297 ЦК України кожен має право на повагу до його гідності і честі. Гідність та честь фізичної особи є недоторканими.

В зв'язку з тим, що й надалі під час розгляду цивільної справи в суді продовжується розміщення на веб-сайті: roadcontrol.org.ua інформації про Г. Г. В., яка провокує висловлювання відвідувачів сайта у вигляді погроз, образ та наклепів, суд вважає за необхідне задовольнити заяву щодо тимчасового зупинення роботи веб-сайта roadcontrol.org.ua ("Дорожній контроль") в мережі Інтернет до винесення рішення суду у цивільній справі.

Тимчасове зупинення роботи веб-сайта roadcontrol.org.ua ("Дорожній контроль") в мережі Інтернет не буде перешкоджати будь-якій господарській діяльності власника веб-сайта: roadcontrol.org.ua ("Дорожній контроль"), так як він не зареєстрований відповідно до закону як підприємець, який має право здійснювати господарську діяльність у мережі Інтернет.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 151 - 153 ЦПК України, суд ухвалив:

З метою забезпечення позову тимчасово зупинити роботу веб-сайта: roadcontrol.org.ua ("Дорожній контроль") в мережі Інтернет до моменту винесення судового рішення по цивільній справі за позовом Г. Г. В. до Ш. Р. С. про захист честі, гідності, ділової репутації.

Копію ухвали направити на виконання до ТОВ "Інтернет Інвест" в особі директора Б. П. А., код ЄДРПОУ 32493292, юридична адреса: 01011, м. Київ, вул. П. Мирного, 11, адреса фактичного місцезнаходження: 01033, м. Київ, вул. Гайдара, 50, адреса для передачі поштових повідомлень через кур'єра: 03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 111/113, для тимчасового зупинення надання всіх послуг хостінгу, що включають роботи, необхідні для забезпечення постійного доступу до веб-сайта roadcontrol.org.ua "Дорожній контроль", а саме виділення дискового простору, засобів доступу та адміністрування сервера, роботи з адміністрування системи, реєстрацію і підтримку адреси, резервного копіювання, можливість виконання програм та скриптів, можливість мати безліч поштових адрес, доступ до сайта по протоколу FTP, можливість мати адміністративну панель, за допомогою якої можна здійснювати контроль і керування веб-сайтом, можливість настроювання поштових скриньок, систему збору статистики, установку і запуск додатків тощо.

Ухвала суду підлягає негайному виконанню.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання до Деснянського районного суду м. Києва протягом п'яти днів з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

 

Суддя

О. Б. Саламон