ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

16.12.2010 р.

N К-8272/09


Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - Співака В. І., суддів - Білуги С. В., Гаманка О. І., Заїки М. М., Загороднього А. Ф., розглянувши в порядку письмового провадження касаційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.01.2009, та С. Ю. А. на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21.08.2008 та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.01.2009 у справі за позовом С. Ю. А. до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, третя особа - Луганський обласний військовий комісаріат, про перерахунок пенсії, встановила:

У січні 2008 року С. Ю. А. звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, третя особа: Луганський обласний військовий комісаріат про перерахунок пенсії.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21.08.2008 у задоволенні позову С. Ю. А. було відмовлено.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.01.2009 апеляційну скаргу Р. І. М. в інтересах С. Ю. А. було задоволено частково. Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21.08.2008 скасовано в частині відмови в задоволенні позову С. Ю. А. щодо перерахунку пенсію з урахуванням граничного розміру премій. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області перерахувати С. Ю. А. з 01.04.2007 з урахуванням щомісячної премії у розмірі 73 % від грошового забезпечення, відповідно до наказу Міністра оборони України від 14.04.2007 N 175, виданого на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 N 594. В іншій частині постанову суду першої інстанції залишено без змін.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.01.2009 та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

С. Ю. А. подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21.08.2008 та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.01.2009 - скасувати, та прийняти нову постанову про задоволення позову в повному обсязі.

Перевіривши наведені доводи в касаційних скаргах, рішення судів щодо застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області підлягає задоволенню, а касаційна скарга С. Ю. А. не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Вирішуючи спір та задовольняючи позов, суд апеляційної інстанцій виходив з того що, наказом Міністра оборони України від 14.04.2007 N 175, прийнятого на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 N 594, встановлено нові, чітко визначені розміри премії і таким чином змінився розмір зазначеного виду грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.

Проте, з таким висновком погодитись неможливо.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач одержує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".

Питання перерахунку раніше призначених пенсій вказаній категорії пенсіонерів врегульоване статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців" від 16.12.2004 внесено зміни у Закон України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб". Частину третю статті 63 Закону викладено в такій редакції: "Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону".

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 N 594 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році" дозволено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерству транспорту та зв'язку, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Державному департаменту з питань виконання покарань і Управлінню державної охорони здійснювати у поточному році починаючи з 1 квітня преміювання військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу (насамперед осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, осіб рядового, молодшого та середнього начальницького складу та осіб молодшого офіцерського складу) понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.

Граничні розміри премій, які можуть бути виплачені військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, встановлюються керівниками зазначених органів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.

На виконання вказаної постанови Міністром оборони України 14.04.2007 прийнято наказ N 175 "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України", яким з 01.04.2007 встановлено граничні розміри премії, яка може бути виплачена військовослужбовцям у межах видатків на грошове забезпечення за 2007 рік.

Таким чином, у період з 01.04.2007 до закінчення поточного року на підставі зазначених постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 N 594 та наказу Міністра оборони України від 14.04.2007 N 175 було тимчасово дозволено преміювати працюючих військовослужбовців.

Характер та умови цього преміювання свідчать про те, що вказана премія носить тимчасовий характер, та не є новим додатковим видом грошового забезпечення, а отже не дає підстав для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".

Таким чином, відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії позивачу відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, підстав для визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними не було.

Враховуючи викладене, підстав для задоволення позову не було.

Крім того, суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо відмови у задоволенні позову С. Ю. А. в частині стягнення компенсації за порушення строків виплати сум перерахованої пенсії на підставі рішення суду. Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" передбачено, що компенсація визначається на нараховані, але вчасно не виплачені суми. Оскільки в даному випадку, відповідачем ніяких сум позивачу не нараховувалося, а перерахунок пенсії було проведено на підставі рішення суду, то відсутні правові підстави для обчислення компенсації.

Таким чином, судом першої інстанції обставини справи були встановлені в повному обсязі, рішення суду першої інстанції ухвалене відповідно до закону і скасовано помилково, а тому касаційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області підлягає задоволенню, рішення суду апеляційної інстанції слід скасувати. Рішення суду першої інстанції необхідно залишити в силі.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу С. Ю. А. залишити без задоволення.

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області задовольнити.

Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.01.2009 скасувати.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21.08.2008 у справі за позовом С. Ю. А. до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, третя особа - Луганський обласний військовий комісаріат про перерахунок пенсії залишити в силі.

Ухвала оскарженню не підлягає.

____________