ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

04.11.2010 р. 

N К-22026/08 


Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого: судді-доповідача Бим М. Є., суддів: Гончар Л. Я., Гордійчук М. П., Чалого С. Я., Черпіцької Л. Т., розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 3 липня 2008 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2008 року у справі N 2а-2531/08 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Харківському районі Харківської області про відшкодування витрат, пов'язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, встановила:

Позивач, УПФУ в Харківському районі Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Харківському районі Харківської області, в якому, після зміни позовних вимог, просив стягнути з відповідача суму виплаченої пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві за особовою справою П. П. Д. за період з квітня 2001 року по лютий 2007 року на загальну суму 10347,30 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 3 липня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2008 року, в задоволенні позову відмовлено.

В касаційній скарзі позивач скасувати зазначені вище судові рішення як такі, що ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судами встановлено, що відповідно до довідки № 35 від 15.01.2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області з квітня 2001 року по лютий 2007 року гр. П. П. Д. виплачено пенсію по інвалідності, пов'язану з трудовим каліцтвом, у розмірі 10347,30 грн.

Згідно акту щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, за квітень місяць 2007 р. відповідачем не прийняті до взаємозаліку суми виплачених пенсій та виплати на їх доставку на П. П. Д.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх) сімей, які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку.

Потерпілі, документи яких не передані до Фонду, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому, кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.

Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України N 5-4/4 від 04.03.2003 р. (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.05.2003 р. за N 376/7697) був затверджений Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Пункт 2 цього Порядку визначає механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд соціального страхування від нещасних випадків) Пенсійному фонду України (далі - Пенсійний фонд) витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".

Відповідно до п. 5 цього Порядку, органи Пенсійного фонду щомісяця проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення звірку витрат по особових справах потерпілих, складають Акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у якому визначають загальну суму витрат.

Відповідно до п. 6 Порядку, Головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підставі акту щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат та подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Згідно з п. п. 7, 8 Порядку, відповідні кошти перераховуються Пенсійному фонду України на централізованому рівні безпосередньо Фондом соціального страхування від нещасних випадків, про що складається акт.

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", страховиком є Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Відповідно до частини другої статті 16 цього ж Закону, Фондом соціального страхування від нещасних випадків здійснюють його правління та виконавча дирекція. Виконавча дирекція, згідно частини першої статті 18 Закону, є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду.

П. П. Д. позивачем була призначена та виплачувалась пенсія у зв'язку з трудовим каліцтвом з 04.04.88 року.

Колегія суддів не погоджується з висновком судів попередніх інстанцій щодо пропуску позивачем строку для звернення до суду, оскільки Акт звірки було складено у квітні 2007 року, а позов пред'явлено у січні 2008 року.

Згідно ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Оскільки обставини справи встановлені повно і правильно, але суди порушили норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень, тому судові рішення підлягають скасуванню із ухваленням нового рішення про задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 222, 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, постановила:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області задовольнити.

Скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 3 липня 2008 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2008 року, та ухвалити нове рішення.

Позов Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області задовольнити.

Стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Харківському районі Харківської області 10347,30 грн. (десять тисяч триста сорок сім грн. 30 коп.) виплаченої П. П. Д. пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

____________