ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

08.02.2011 р.

N К-15899/07

 

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого Заїки М. М., суддів Білуги С. В., Гаманка О. І., Загороднього А. Ф., Співака В. І. та секретаря Тоцького Д. А., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 15.02.2007 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2007 у справі за його позовом до Харківського обласного військового комісаріату, управління Пенсійного фонду України в Харківській області про перерахунок пенсії, встановила:

У грудні 2006 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Харківського обласного військового комісаріату, управління Пенсійного фонду України в Харківській області про перерахунок пенсії за 12 місяців у зв'язку з несвоєчасним зверненням та за 8 місяців за виною Харківського обласного військового комісаріату.

Постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 15.02.2007, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2007 у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 було відмовлено.

У касаційній скарзі позивач не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій просить рішення судів скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів щодо правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 21.04.2006 визнано право на пенсію ОСОБА_4 відповідно до пункту "б" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" і зобов'язано Харківський обласний військовий комісаріат призначити позивачу військову пенсію.

Виконуючи рішення суду, Харківський обласний військовий комісаріат призначив ОСОБА_4 військову пенсію з 01.05.2006, з часу набрання чинності постанови Ленінського районного суду м. Харкова від 21.04.2006.

ОСОБА_4, оскаржуючи такі дії Харківського обласного військового комісаріату, звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив зобов'язати відповідача призначити йому пенсію не тільки з часу звернення до військового комісаріату 01.09.2005, а і згідно зі статтею 50 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за 12 місяців перед зверненням.

В судовому засіданні суду першої інстанції позивач відмовився від позовних вимог в частині нарахування та виплати пенсії за 8 місяців з 01.09.2005 по 01.05.2006, оскільки Харківський обласний військовий комісаріат нарахував і виплатив ОСОБА_4 пенсію за ці 8 місяців.

Відмовляючи позивачу у задоволенні позовних вимог про нарахування пенсії за 12 місяців при з несвоєчасному зверненні, суди попередніх інстанцій виходили з того, що виплати, передбачені йому Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" здійснені правильно та відповідно до вимог частини 2 статті 55 даного Закону. Тобто вимогу ОСОБА_4 про призначення пенсії з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією суди помилково ототожнили з сумою пенсій неодержаних своєчасно пенсіонером з вини органу, який призначає або виплачує пенсію.

Відповідно до статті 50 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції від 25.03.2005, чинній на час звернення) пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що ОСОБА_4 має право на призначення пенсії з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією, а його касаційна скарга підлягає задоволенню.

Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або додаткової перевірки доказів, обставини справи встановлені судами повно і правильно, але допущено помилку в застосуванні норм матеріального права - судові рішення судів першої та апеляційної інстанції підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_4.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів постановила:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити.

Постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 15.02.2007 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2007 у справі за його позовом до Харківського обласного військового комісаріату, управління Пенсійного фонду України в Харківській області про перерахунок пенсії - скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позовні вимоги ОСОБА_4 задовольнити.

Визнати дії Харківського обласного військового комісаріату щодо відмови в нарахуванні пенсії за 12 місяців перед зверненням неправомірними.

Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат та управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести нарахування та виплату пенсії ОСОБА_4 за 12 місяців перед зверненням за її призначенням, а саме з 01.09.2004 по 01.09.2005.

Постанова оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

М. М. Заїка

Судді:

С. В. Білуга

 

О. І. Гаманко

 

А. Ф. Загородній

 

В. І. Співак