ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

02.08.2011 р.

N К-24113/10

 

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - судді Леонтович К. Г., суддів - Гордійчук М. П., Калашнікової О. В., Конюшка К. В., Чалого С. Я., секретаря - Нагорного М. В., за участю: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та його представника ОСОБА_7, представників: ОСОБА_8 та ОСОБА_9 - ОСОБА_10, ОСОБА_11 - ОСОБА_12, ВО "Свобода - ОСОБА_13, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за касаційними скаргами представника ОСОБА_8 - ОСОБА_10, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_11, представника ОСОБА_6 - ОСОБА_7, ОСОБА_14, всеукраїнського об'єднання "Свобода", ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_15 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 2 квітня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2010 року, а також за касаційною скаргою представника ОСОБА_9 - ОСОБА_10 на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 2 квітня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2010 року у справі N 2а-1219/10/0570 за позовом ОСОБА_1 до Президента України ОСОБА_11 (третя особа - ОСОБА_8) про визнання незаконним та скасування Указу Президента України N 46/2010 від 20.01.2010 р. "Про присвоєння ОСОБА_8 звання Герой України" та зобов'язання вчинити дії, встановила:

У січні 2010 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Президента України ОСОБА_11, в якому просив визнати незаконним Указ Президента України N 46/2010 від 20.01.2010 р. "Про присвоєння ОСОБА_8 звання Герой України" посмертно та зобов'язати Президента скасувати даний Указ.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що зі змісту ч. 2 ст. 6 Закону України "Про державні нагороди України" званням "Герой України" може бути нагороджений лише громадянин України. Відповідно ст. 3 Закону України "Про громадянство України" громадянство України могли набути особи лише з 1991 року. ОСОБА_8 помер в 1959 році, тому він не міг набути статусу громадянина України та відсутні підстави його нагородження званням Герой України. Президент України, присвоївши ОСОБА_8 звання "Герой України", порушив громадянські права позивача бути відзначеним званням Героя України.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 березня 2010 р. до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору (на стороні відповідача), залучений онук нагородженого ОСОБА_8.

ОСОБА_9 звернувся до суду із заявою про вступ до справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 березня 2010 р. відмовлено ОСОБА_9 у задоволенні заяви щодо залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 2 квітня 2010 року закрите провадження у справі в частині позовних вимог про зобов'язання Президента України скасувати Указ Президента України N 46/2010 від 20.01.2010 р. "Про присвоєння ОСОБА_8 звання Герой України" у зв'язку з відмовою позивача від позовних вимог в цій частині.

Крім того, ОСОБА_9, ОСОБА_15 та голова правління Донецької обласної громадської організації "Рідна країна" ОСОБА_16 звернулися в суд з позовами в якості третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, в яких просили визнати Указ Президента України N 46/2010 від 20.01.2010 р. "Про присвоєння ОСОБА_8 звання Герой України" таким, що відповідає вимогам чинного законодавства, та заборонити Президенту України Януковичу В. Ф. скасовувати даний Указ.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 2 квітня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2010 року, відмовлено у допуску до провадження позовів ОСОБА_9, ОСОБА_15 та ОСОБА_16 в якості третіх осіб із самостійними вимогами.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 2 квітня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2010 року, позовні вимоги задоволені. Визнаний незаконним та скасований Указ Президента України N 46/2010 від 20.01.2010 р. "Про присвоєння ОСОБА_8 звання Герой України".

Не погоджуючись з постановою Донецького окружного адміністративного суду від 2 квітня 2010 року та ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2010 року ОСОБА_11, представник ОСОБА_8 - ОСОБА_10, ОСОБА_2, ОСОБА_3, представник ОСОБА_6 - ОСОБА_7, ОСОБА_14, всеукраїнське об'єднання "Свобода", ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_15 звернулися до Вищого адміністративного суду України з касаційними скаргами, в яких, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просять скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 2 квітня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2010 року, а також: представник ОСОБА_8 - ОСОБА_10, ОСОБА_4 просять направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції в іншому складі; ОСОБА_2 просить направити справу на новий розгляд до Вищого адміністративного суду України; ОСОБА_3, ОСОБА_11, представник ОСОБА_6 - ОСОБА_7, ОСОБА_14, всеукраїнське об'єднання "Свобода", ОСОБА_5 просять ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог; ОСОБА_15 з урахуванням змін до касаційної скарги, просить відкрити провадження за його позовом та об'єднати його у одне провадження із первісним позовом і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції, яким за цією категорією справ визначений Вищий адміністративний суд України.

Не погоджуючись з постановою Донецького окружного адміністративного суду від 2 квітня 2010 року та ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2010 року щодо відмови у допуску до провадження позову в якості третьої особи із самостійними вимогами представник ОСОБА_9 - ОСОБА_10 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 2 квітня 2010 року і ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2010 року та направити справу до Донецького окружного адміністративного суду для розгляду по суті в іншому складі, посилаючись на порушення судами норм процесуального права.

В письмовому зведеному відзиві-запереченню представник ОСОБА_8 - ОСОБА_10 просить частково задовольнити касаційні скарги ОСОБА_3, ОСОБА_14, ОСОБА_6, ОСОБА_11, всеукраїнського об'єднання "Свобода", ОСОБА_5, ОСОБА_2, а касаційну скаргу ОСОБА_4 та ОСОБА_9 задовольнити повністю. Просить скасувати оскаржувані у справі постанову Донецького окружного адміністративного суду від 2 квітня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2010 року, а також ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 2 квітня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2010 року, справу направити на новий розгляд.

В доповненнях до касаційної скарги ОСОБА_4 просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій і постановити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

В судовому засіданні ОСОБА_3 касаційні вимоги змінив та просив закрити провадження по справі з підстав непідвідомчості даного спору адміністративним судам.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Указом Президента України N 46/2010 від 20 січня 2010 р. ОСОБА_8 присвоєне звання Герой України за незламність духу у відстоюванні національної ідеї, виявлені героїзм і самопожертву у боротьбі за незалежну Українську державу з удостоєнням ордена Держави (посмертно). Незаконність Указу позивач обґрунтовує відсутністю громадянства України у нагородженого та порушення його прав як громадянина України.

Суди першої і апеляційної інстанцій, задовольняючи позовні вимоги, посилалися на ті обставини, що виходячи зі змісту Конституції України, Закону України "Про громадянство України" та інших законодавчих актів набуття громадянства України стало можливим лише з 1991 року, ОСОБА_8 помер у 1959 р., особи, що померли до цього року не можуть бути громадянами України та нагороджуватися званням "Герой України", з урахуванням наведеного, суди прийшли до висновків, що оскаржуваний Указ прийнятий з порушенням норм матеріального права.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанції виходячи з наступного.

Згідно обставин справи між сторонами виник спір щодо законності Указу Президента України від 20 січня 2010 року N 46/2010, виданого Президентом України про присвоєння ОСОБА_8 звання Герой України, тобто його відповідності законодавчим нормам. При цьому компетенція Президента України щодо видачі зазначеного Указу не оскаржується.

Відповідно ст. 5 Закону України "Про державні нагороди України" від 16 березня 2000 року N 1549-III державними нагородами можуть бути нагороджені громадяни України, іноземці та особи без громадянства, нагородження державними нагородами провадиться указом Президента України. Нагородження державними нагородами може бути проведене посмертно. Наведена норма Закону визначає коло осіб, які можуть бути нагороджені державними нагородами та встановлює загальні положення про присвоєння державних нагород України.

За видами нагород Законом N 1549-III визначений вищий ступінь відзнаки в Україні - це звання Герой України. Стаття 6 Закону України "Про державні нагороди України" встановлює підстави та умови присвоєння вказаної державної нагороди: звання Герой України присвоюється громадянам України за здійснення визначного геройського вчинку або визначного трудового досягнення. Згідно змісту наведеної норми закону визначене коло осіб, яким може бути присвоєне звання Герой України, а саме, лише громадянам України може присвоюватися дане звання. Аналогічна норма затверджена в Статуті звання Герой України. Враховуючи наведені норми Закону, звання Герой України може бути удостоєний лише громадянин України.

Питання щодо громадянства України регулюються Конституцією України, спеціальним Законом України "Про громадянство України" та іншими законодавчими актами.

Стаття 3 Закону України "Про громадянство України" встановлює підстави належності до громадянства України, а саме: громадянами України являються: 1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України; 2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав; 3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис "громадянин України", та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України; 4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України. Особи, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є громадянами України з 24 серпня 1991 року, зазначені у пункті 2 - з 13 листопада 1991 року, а у пункті 3 - з моменту внесення відмітки про громадянство України.

Виходячи з наведеної законодавчої норми, набуття громадянства України встановлене з відповідної дати - 24 серпня 1991 року, тому особи, які померли до вказаної дати, не можуть бути громадянами України. Загальновідомо, що ОСОБА_8 помер у 1959 р., тобто задовго до вказаної у Законі дати про підстави та строки набуття громадянства України.

Колегія суддів зазначає, що судами не надається оцінка діяльності ОСОБА_8 та його заслуг, оскільки це не відноситься до повноважень суду. Згідно ст. 2, ст. 17 КАС України до повноважень адміністративних судів відносяться спори щодо перевірки законності актів Президента. Суд відповідно вимог Кодексу адміністративного судочинства України перевіряє відповідність спірного Указу Президента законодавчим нормам, які регулюють питання щодо призначення нагород, в даному спорі щодо удостоєння вищої нагороди України - Героя України.

Виходячи з наведених законодавчих норм та встановлених обставин справи суди попередніх інстанцій прийшли до обґрунтованих висновків, що Указ Президента України N 46/2010 від 20.01.2010 р. "Про присвоєння ОСОБА_8 звання Герой України" прийнятий з порушенням ст. 6 Закону України "Про державні нагороди України", тобто з порушенням норм матеріального права, що являється підставою для його скасування.

Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Колегія суддів вважає, що доводи касаційних скарг не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Щодо доводів касаційних скарг відносно порушення судом першої інстанції норм процесуального законодавства, колегія зазначає, що вони були предметом дослідження судом апеляційної інстанції, яким апеляційний суд дав належну оцінку.

Колегія суддів не знаходить підстав для скасування постанови Донецького окружного адміністративного суду від 02.04.2010 р. та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.06.2010 р. щодо відмови у допуску до провадження позову в якості третьої особи із самостійними вимогами ОСОБА_9, які прийняті відповідно процесуального законодавства.

З урахуванням викладеного, судами першої та апеляційної інстанції винесені обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України ухвалила:

Касаційні скарги представника ОСОБА_8 - ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_2, ОСОБА_3, представника ОСОБА_6 - ОСОБА_7, ОСОБА_14, всеукраїнського об'єднання "Свобода", ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_15 та касаційну скаргу представника ОСОБА_9 - ОСОБА_10 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 2 квітня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2010 року - залишити без змін.

Ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 2 квітня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2010 року щодо відмови у допуску до провадження позову ОСОБА_9 в якості третьої особи із самостійними вимогами - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України у строк та у порядку, визначеному статтями 237 - 239 КАС України.

 

Судді: