РАДА ЄВРОПИ

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СУД З ПРАВ ЛЮДИНИ

ОСТАТОЧНЕ РІШЕННЯ

Справа "Куліш проти України"

(Заява N 35093/07)

21 червня 2012 року

Стислий виклад.

6 грудня 2004 року заявника було затримано за підозрою в декількох злочинах та доставлено до УМВС України в Харківській області.

За твердженнями заявника, після допиту, який тривав близько п'яти годин, він був доставлений до місцевої прокуратури, після чого був звільнений. Під час затримання він зазнав жорстокого поводження з боку працівників міліції. З того дня до заявника було застосовано запобіжний захід у вигляді підписки про невиїзд.

7 грудня 2004 року заявника було оглянуто лікарем та встановлено наявність тілесних ушкоджень.

8 грудня 2004 року проти заявника було порушено кримінальну справу. 22 червня 2006 року цю справу було закрито у зв'язку з відсутністю доказів.

9 грудня 2004 року заявник подав скаргу до прокуратури Харківської області (далі - обласна прокуратура) на жорстоке поводження з боку працівників міліції. Після цього скаргу було передано до прокуратури м. Харкова (далі - міська прокуратура). Міська прокуратура двічі відмовляла в порушенні кримінальної справи в зв'язку з відсутністю складу злочину та відповідні рішення скасовувалися обласною прокуратурою.

6 травня 2005 року міська прокуратура порушила кримінальну справу у зв'язку з заподіянням заявнику тілесних ушкоджень.

4 червня 2005 року кримінальну справу було передано до Дзержинського РВ ГУ МВС України в Харківській області (далі - районний відділ міліції) для проведення розслідування. 19 серпня 2006 року досудове слідство в кримінальній справі було зупинено у зв'язку з неможливістю встановити особу, яка вчинила злочин.

26 вересня 2006 року обласна прокуратура скасувала постанову від 19 серпня 2006 року та направила справу до районного відділу міліції для подальшого розслідування.

8 жовтня 2006 року досудове слідство в кримінальній справі було поновлено та 29 серпня 2011 року її було закрито у зв'язку з відсутністю доказів. Заявник оскаржив це рішення до прокуратури та суду.

30 серпня 2011 року прокуратурою Дзержинського району Харківської області було скасовано постанову від 29 серпня 2011 року.

9 вересня 2011 року обласною прокуратурою справу було передано до міської прокуратури. Згідно з останньою інформацією, наданою сторонами, провадження у справі триває.

До Європейського суду з прав людини (далі - Європейський суд) заявник скаржився за статтями 3 та 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) на жорстоке поводження з боку працівників міліції та непроведення ефективного розслідування щодо цього.

Порушення ст. 3 Конвенції в її матеріальному аспекті було встановлено з огляду на те, що держава-відповідач не спростувала факту отримання заявником тілесних ушкоджень під час затримання та не довела, що застосування до заявника заходів фізичного впливу було законним та необхідним.

З огляду на обставини справи, а саме: недоліки в проведенні розслідування, що були визнані самими державними органами, затримки під час розслідування, недопит медичних працівників, які проводили огляд заявника 7 грудня 2004 року, проведення розслідування протягом п'яти років районним відділом міліції, який, на думку Європейського суду, не міг провести незалежне розслідування щодо дій працівників ГУМВС України в Харківській області, Європейський суд також констатував порушення ст. 3 в її процесуальному аспекті.

Розглянувши справу, Європейський суд одноголосно:

1. Відхиляє заперечення Уряду щодо невичерпання національних засобів юридичного захисту.

2. Оголошує заяву прийнятною.

3. Постановляє, що було порушення статті 3 Конвенції у зв'язку з тим, що заявник був підданий катуванню.

4. Постановляє, що було порушення статті 3 Конвенції у зв'язку з відсутністю ефективного розслідування тверджень заявника щодо жорстокого поводження.

5. Постановляє, що

(a) протягом трьох місяців від дати, коли рішення стане остаточним відповідно до пункту 2 статті 44 Конвенції, держава-відповідач має сплатити заявнику наступні суми, що мають бути конвертовані в українські гривні за курсом на день здійснення платежу:

(i) 17 (сімнадцять) євро відшкодування моральної шкоди разом з будь-якими податками, що можуть нараховуватись на цю суму;

(ii) 30000 (тридцять тисяч) євро відшкодування моральної шкоди разом з будь-якими податками, що можуть нараховуватись на цю суму;

(iii) 3460 (три тисячі чотириста шістдесят) євро компенсації судових витрат разом з будь-якими податками, що можуть нараховуватись на цю суму;


(b) зі спливом зазначеного тримісячного строку і до повного розрахунку на зазначені суми нараховуватиметься простий відсоток (simple interest) у розмірі граничної позичкової ставки Європейського центрального банку, яка діятиме в цей період, до якої має бути додано три відсоткові пункти.

6. Відхиляє решту вимог заявника щодо справедливої сатисфакції.

____________