ГААЗЬКА ДЕКЛАРАЦІЯ
за підсумками зустрічі Великої сімки

1. Ми, лідери Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Сполученого Королівства, Сполучених Штатів Америки, Президент Європейської Ради та Президент Європейської Комісії, зустрілися в Гаазі для підтвердження нашої підтримки суверенітету, територіальній цілісності та незалежності України.

2. Міжнародне право забороняє захоплення частини території чи всієї території іншої країни із застосуванням примусу чи сили. Діяти так - означає порушувати принципи, на яких будується міжнародна система. Ми засуджуємо протизаконний референдум, проведений у Криму всупереч Конституції України. Ми також рішуче засуджуємо протизаконну спробу Росії анексувати Крим, усупереч міжнародному праву та конкретним міжнародним зобов'язанням. Ми не визнаємо ані референдуму, ані спроби анексії.

3. Сьогодні ми ще раз наголошуємо, що дії Росії матимуть серйозні наслідки. Очевидне порушення міжнародного права є серйозним викликом верховенству права в усьому світі та має викликати тривогу всіх націй. У відповідь на порушення Росією суверенітету та територіальної цілісності України ми наклали цілу низку санкцій проти Росії та тих осіб і інституцій, які за ці порушення відповідальні. Якщо Росія продовжить ескалацію ситуації, ми готові інтенсифікувати дії, зокрема скоординовані санкції щодо конкретних галузей, які матимуть дедалі більший вплив на російську економіку.

4. Ми нагадуємо Росії про її міжнародні зобов'язання і про її відповідальність, зокрема щодо світової економіки. Росія має здійснити чіткий вибір. Дипломатичні шляхи для деескалації ситуації залишаються відкритими, і ми закликаємо російську владу використати їх. Росія має шанувати територіальну цілісність та суверенітет України, почати дискусії з Урядом України та відкритися пропозиціям щодо міжнародного посередництва та моніторингу, які би спрямовувалися на розв'язання будь-яких законних занепокоєнь.

5. Підтримка Росії щодо спрямування спеціальної моніторингової місії ОБСЄ до України є кроком у правильному напрямі. Ми з нетерпінням очікуємо якнайшвидшого розгортання цієї місії, що дозволить полегшити діалог на місці, зменшити напругу та сприяти нормалізації ситуації. Ми також закликаємо всі сторони забезпечити безпеку і безпечність доступу Спеціальної моніторингової місії на всій території України для реалізації свого мандату.

6. Нашу Групу було сформовано завдяки спільним поглядам та спільній відповідальності. В останні тижні дії Росії їм не відповідають. За цих обставин ми не будемо брати участі у запланованому саміті в Сочі. Ми призупиняємо нашу участь в форматі Великої вісімки доти, доки Росія не змінить свого курсу та не буде знову створено середовища, в якому Велика вісімка зможе мати осмислену дискусію. Ми знову зустрінемося у форматі Великої сімки, як і планувалося, у червні 2014 року у Брюсселі, аби обговорити нашу широку спільну програму. Ми також порадили нашим міністрам закордонних справ не відвідувати квітневу зустріч у Москві. Окрім цього, ми вирішили, що міністри енергетики Великої сімки зустрінуться для обговорення шляхів зміцнення нашої колективної енергетичної безпеки.

7. Водночас ми твердо стоїмо у нашій підтримці народу України, який прагне відновити єдність, демократію, політичну стабільність та економічний добробут у своїй країні. Ми вітаємо амбітну програму реформ українського уряду, і підтримуватимемо її виконання - у момент, коли Україна прагне розпочати новий етап у своїй історії - на основі широкої конституційної реформи, вільних та чесних президентських виборів у травні, просування прав людини та шанування національних меншин.

8. Міжнародний валютний фонд відіграє центральну роль, що вестиме міжнародні зусилля для підтримки українських реформ, зменшення економічної вразливості України та кращого інтегрування країни - як ринкової економіки - до багатосторонньої системи. Ми рішуче підтримуємо роботу МВФ з українською владою та спонукаємо сторони до знаходження швидкого завершення переговорів. Підтримка МВФ буде ключовою для відкриття можливостей додаткової підтримки з боку Світового банку, інших міжнародних фінансових інституцій, ЄС та двосторонніх джерел. Ми залишаємося єдині в нашій рішучості надати потужну фінансову підтримку Україні, скоординувати нашу технічну допомогу та надати допомогу в інших сферах, зокрема для зміцнення торгівлі та посилення енергетичної безпеки.

____________