ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 20.03.2012 р. N 6288/03-30

Щодо нарахування ЄСВ на дохід, виплачений у натуральній формі

Пенсійний фонд України розглянув лист <...> щодо нарахування єдиного внеску на суми виплат, що здійснюються в натуральній формі, і повідомляє.

База для нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначена статтею 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон).

Частиною першою статті 7 Закону визначено, що єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Згідно з частиною першою статті 9 Закону єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Застосування підвищувального коефіцієнта Законом не передбачене.

Поряд з цим згідно з частиною другою статті 8 Закону єдиний внесок не входить до системи оподаткування. Податкове законодавство не регулює порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску.

Водночас слід зазначити, що контроль за дотриманням вимог Закону України "Про оплату праці" здійснюють Міністерство соціальної політики України та органи Державної податкової служби України.

 

Директор департаменту
надходження доходів

В. Литвиненко