НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 04.11.2016 р. N 50-0004/91182

Департамент грошового обігу

Банкам в Україні

 

 

Про оброблення готівки з використанням обладнання для автоматизованого оброблення банкнот

На запити банків про оброблення готівки з використанням обладнання для автоматизованого оброблення банкнот, повідомляємо таке.

Постановою Правління Національного банку України від 17 жовтня 2016 року N 393 "Про затвердження Змін до Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні", внесені зміни до Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 01 червня 2011 року N 174, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 червня 2011 року за N 790/19528 (далі - Інструкція N 174), в частині, зокрема, зобов'язання банку (філії, відділення) передавати банкноти для повторного випуску в обіг своїм філіям, відділенням або іншим банкам (філіям, відділенням) тільки ті, які оброблені автоматизованим способом із використанням обладнання для автоматизованого оброблення банкнот.

Зазначена норма набуває чинності з 01 січня 2017 року, що надає час та можливість банкам забезпечити виконання вимог Інструкції N 174 в частині оброблення готівки на автоматизованих системах оброблення банкнот.

Оброблення готівки це комплекс операцій, що включає визначення справжності та платіжності банкнот (монет), сортування, перераховування, формування та пакування відповідно до вимог нормативно-правових актів.

Суть змін до Інструкції N 174 полягає в тому, що готівка, яка передається банку (філії, відділенню) для повторного випуску в обіг має проходити автоматизовану обробку з метою забезпечення готівки в обігу належної якості, а також недопущення банками (філіями, відділеннями) здійснювати повторний випуск в обіг непридатних до обігу банкнот, які потребують обов'язкового вилучення та/або дослідження, як сумнівні.

Розуміючи те, що відділення банку, а також окремі філії банку не мають відповідного обладнання для автоматизованого оброблення банкнот, вони повинні передавати готівку для оброблення на автоматизованих системах своєму банку (філії), іншому банку та/або підрозділам грошового обігу в регіонах, та отримувати її тільки після відповідного оброблення. При передаванні надлишків готівки від відділення (філії) до банку (філії) своєї системи, не вимагається оброблення готівки на автоматизованих системах, за умови її подальшого оброблення банком (філією), який отримав цю готівку.

У цьому випадку не має значення подальше призначення готівки, яка оброблена автоматизованим способом, тобто, вона призначена для банків своєї чи іншої системи, на зберігання та/або клієнтам, які отримують готівку на договірних умовах.

Якщо банком (філією) укладено договір з іншим банком (філією) про перерахування їх готівки на автоматизованих системах оброблення банкнот, то в цьому випадку логічно, що один банк передає іншому не оброблену готівку, що підтверджується відповідним договором, як правило, шляхом купівлі готівки та перерахування безготівкових коштів на кореспондентський рахунок банку.

 

Директор Департаменту
грошового обігу

В. П. Зайвенко