ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ З ТИМЧАСОВОЇ ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ

ВИКОНАВЧА ДИРЕКЦІЯ

ЛИСТ

від 21.01.2015 р. N 2.4-17-119

Щодо накладення адміністративних штрафів

З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28 грудня 2014 року № 77 (далі - Закон № 77), яким викладено Закон України від 23 вересня 1999 року № 1105 у новій редакції. Пунктом 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105 (далі - Закон № 1105) визначено, що до завершення заходів, пов'язаних з утворенням Фонду соціального страхування України та його робочих органів, виконання функцій та завдань, передбачених цим Законом, забезпечують у межах компетенції відповідні виконавчі дирекції та їх робочі органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності при цьому пунктом 9 чітко визначено, що нормативно-правові та розпорядчі акти Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності діють до затвердження відповідних рішень Фондом.

Отже, органи Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на даний час діють в межах Закону № 1105 та на підставі чинних нормативно-правових актів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

У зв'язку з чисельними зверненнями робочих органів Фонду. соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з приводу накладення адміністративних штрафів за несвоєчасне подання або неподання встановленої звітності, подання недостовірної звітності щодо використання страхових коштів повідомляємо, що у відповідності до статті 8 Кодексу України про адміністративні правопорушення особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.

Так, на даний час у відповідності до стаття 244-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення органи Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (стаття 165-5).

Від імені Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівник виконавчої дирекції Фонду, його заступники, керівники виконавчих дирекцій відділень Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та їх заступники, керівники районних, міжрайонних, міських, районних у містах виконавчих дирекцій відділень Фонду. Згідно Закону № 77 з 1 квітня 2015 року зазначена стаття буде виключена.

Отже, на даний час робочі органи Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності мають право розглядати справи про адміністративні правопорушення в рамках Закону № 1105 від імені Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та застосовувати адміністративні штрафи за несвоєчасне подання або неподання встановленої звітності, подання недостовірної звітності щодо використання страхових коштів на підставі чинних норм Кодексу України про адміністративні правопорушення.

 

В.о. директора                                                                                                             Т.А. Нагорна