Учасникам бойових дій стане простіше отримувати земельні ділянки

отримати земельну ділянкуЗаконом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено пільги певним категоріям осіб, що полягають у праві на першочергове отримання земельних ділянок.

Разом з цим, закон визначає, що першочергове відведення земельних ділянок певним категоріям осіб можливе лише для індивідуального житлового будівництва, садівництва та городництва.

В частині надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення таке нормативне регулювання пільг для ветеранів війни не в повній мірі відображає потреби відповідних категорій осіб.

Так, згідно з ч. 1 ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

При цьому відповідно до пункту «а» ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу садівництво та городництво є лише окремими напрямками використання земель сільськогосподарського призначення громадянами.

Однак крім садівництва та городництва громадянам землі сільськогосподарського призначення передаються також для ведення особистого селянського господарства, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Таким чином, Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не передбачає можливості у пільговому порядку отримання земельних ділянок для ведення таких вкрай важливих соціально та економічно значущих видів діяльності, як особисте селянське господарство та фермерське господарство.

І навпаки, садівництво та городництво не посідають провідного місця в системі використання земель сільськогосподарського призначення.

Разом з цим за ідеєю та логікою Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», він мав би, крім іншого, переслідувати мету щодо встановлення пільг з першочергового отримання земельних ділянок саме сільськогосподарського призначення в цілому, залишаючи кожній особі вибір власного виду діяльності на використовуваній земельній ділянці.

Все вищезазначене свідчить про необхідність законодавчого розширення пільг, передбачених для ветеранів війни щодо першочергового отримання земельних ділянок, розповсюдивши їх на всі землі сільськогосподарського призначення, які згідно із Земельним кодексом України можуть отримати громадяни.

В зв’язку з цим, народними депутатами був запропонований законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (щодо розширення пільг учасникам бойових дій, інвалідам та учасникам війни, особам, на яких поширюється чинність цього закону).

Цілями законопроекту є приведення Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у відповідність із Земельним кодексом України шляхом поширення пільг з першочергового отримання земельних ділянок на всі землі сільськогосподарського призначення.

Законопроект спрямований на усунення обмежень щодо можливості першочергового отримання земельних ділянок сільськогосподарського призначення ветеранами війни виключно для садівництва та городництва.

Очікуваним наслідком прийняття законопроекту є законодавче розширення пільг ветеранів війни щодо першочергового отримання земельних ділянок на всі землі сільськогосподарського призначення, які Земельний кодекс України дозволяє отримувати у власність або користування громадянам.

Таким чином буде синхронізовано Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» із Земельним кодексом України, буде в повній мірі виконана мета закону щодо реального змісту пільг, а також буде надано можливість ветеранам війни вибрати вид діяльності з більш широкого спектру, передбаченого Земельним кодексом України.

Це не створить додаткового навантаження на Державний бюджет України, проте відновить соціальну справедливість.