Система фінансового моніторингу у багатьох банках функціонує неефективно

Володимир ХоменкоНаявної системи фінансового моніторингу в багатьох українських банках недостатньо для того, аби виявити участь співробітників та клієнтів у роботі конвертаційних центрів. Про це свідчать дані досудових розслідувань, що їх проводять органи податкової міліції, заявив перший заступник голови Державної фіскальної служби України Володимир Хоменко.

Такою інформацією поділився з редакцією сайту Прес-центр СФР.

Зокрема, за його словами, під час розслідування діяльності конвертаційних центрів, протягом 2014 року було виявлено участь співробітників чи клієнтів понад 17 банків у схемах діяльності таких центрів. При цьому період, у який банк було використано шахраями як кінцеву ланку для виведення коштів, для різних фінустанов становить від 2010 до 2014 рр. 

«Ми виявили участь банків у цих ланцюжках не під час цілеспрямованої перевірки банку, а під час відпрацювання конвертаційних центрів, яких лише протягом року ми ліквідували 48 із загальними оборотом у 22,5 млрд. грн. Таким чином у наших матеріалах банки фігурують як частини ланцюжка, а не стартова чи кінцева точка власне процесу конвертації», - відзначив В. Хоменко. 

Інформацію щодо причетності до скоєння злочинів та безпосередньо скоєння злочинів службовими особами банківських установ ПАТ «Реал Банк», ПАТ «Фідобанк», ПАТ «Банк Фінанси та Кредит», ПАТ «БТА банк», ПАТ «Вернум Банк», АТ «ОТП банк» та ПАТ «ВіЕйБі банк», АТ «Ощадбанк» та ПАТ КБ «Глобус», ПАТ «Український професійний банк», ПАТ «Банк Ринкові Технології», АТ «Фінростбанк» та інших вперше було озвучено в ході колегії у ДФС 24 лютого. Після цього низка банків публічно спростували свою причетність до конвертаційних схем, посилаючись на ефективну роботу внутрішньої системи фінансового моніторингу. 

Однак, на думку В. Хоменка, наявність фактів участі представників окремих відділень цих банків у схемах відмивання коштів свідчить якраз про зворотне. «Під час розслідувань ми мали свідчення учасників та інші докази того, що за день одна фізична особа – попри обмеження НБУ щодо ідентифікації клієнта – могла виносити з банку до 100 млн. грн. готівкою задля потреб фіктивної компанії. Якщо банкіри вважають, що допущення такого – це ефективний моніторинг, то це їхнє право. Ми ж демонструємо результат такої ефективності, а не шукаємо компромат на окремі фінансові установи», - відзначив Хоменко.