Гостра тема підвищення тарифів

Київська влада обіцяє, що тарифи на воду в місті будуть в півтора рази меншими, ніж в інших містах України. Та це буде потім. Зараз поки що йдеться про їх збільшення. Адже собівартість гарячої і холодної води, а також послуг водовідведення зростає — за рахунок енергетичної складової.

Про це йшлося вчора під час засідання «круглого столу» «Скільки коштує вода?», на якому фахівці КМДА, «Київводоканалу», НКРЕ зауважили, що тарифи, власне, зросли ще з 1 лютого. Нині один кубометр холодної води разом з водовідведенням коштує 3 грн. 15 коп., але цього мало. За словами начальника Головного управління з питань цінової політики КМДА Василя Яструбинського, економічно обґрунтований тариф витрат від виробника — 5 грн. 41 коп. До цього треба додати ще 5% на послуги виконавця, тобто організації, яка подаватиме воду вам у квартиру.

Втім, це стосується лише населення. Інші споживачі — тобто бюджетні організації, комерційні структури – уже зараз платять більше. Якраз ті тарифи, які застосовуються для них, — рентабельні для «Київводоканалу». Але їх питома вага у загальній структурі споживачів води — всього 20%. Решту ж — 80%, а це 800 кубометрів води на добу — споживає населення.

Перший заступник голови КМДА Олександр Мазурчак зауважив:

— Якщо ми залишимо попередні тарифи — в умовах постійного росту ціни на електроенергію, — збитки «Київводоканалу» збільшаться, погіршиться стан мереж. Піднімати тарифи, перекладаючи все на людей, теж не можна. Люди не можуть платити багато, тому що їхні зарплати і доходи ростуть меншими темпами, ніж електроенергія.

Втім, під час засідання «круглого столу» про конкретні терміни чергового підвищення тарифів й не йшлося. Адже спочатку потрібно вирішити цілу низку організаційних питань. Олександр Мазурчак окреслив своє бачення виходу з ситуації. Це встановлення квартирних лічильників і економія води.

— Нині норма споживання холодної води на одну людину становить 300 л на добу. — зазначив він. — Якщо вода коштуватиме 3,15 грн. за кубометр, як зараз, це людині на місяць обійдеться в 28 грн. 35 коп. Якщо кубометр коштуватиме 5 грн., людині щомісяця доведеться платити 45 грн. Але повірте, нам з вами 300 л не потрібно. Норма споживання води на людину — 100 -120 л. Тож встановивши лічильник, платитимете 15 грн. при ціні 5 грн. за куб води і водовідведення. Отже, можна запровадити економічно обґрунтований тариф, а люди платитимуть вдвічі-втричі менше завдяки економії споживання води.

Відтак населенню потрібно буде не 800 тис. кубометрів води на добу, а, скажімо, 300. Якщо нам вдасться за 2-3 роки вийти на такий рівень, тарифи у Києві будуть у півтора рази меншими, ніж в інших містах України. А за рахунок перехресного субсидування іншими споживачами навіть можна буде говорити й про подальше зниження тарифів.

 

За матеріалами газети «Урядовий кур’єр»

{social}