Фонд соціального страхування відповів на актуальні питання

Введення єдиного внеску, зміна порядку оплати лікарняних - ці нововведення, які, як обіцяла влада, мали б спростити робочі будні для роботодавців, насправді додали їм чергового головного болю.

Новий рік країна зустріла з тим, що тисячі громадян не змогли отримати свої кровні «копійки» за лікарняні. Через бюрократичні перепони оплачувати лікарняні почали лише з 4 лютого 2011 року. Саме тоді набрав чинності горезвісний та довгоочікуваний Порядок фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затверджений постановою правління Фонду від 22.12.2010 № 26 (далі – Порядок).

Але, прийняття даного документа насправді породило ще більше питань у бухгалтерів.

Протягом лютого тисячі страхувальників вимушені були звертатися до гарячої лінії Фонду.

Нарешті Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності зреагував на численні звернення стурбованих громадян та роботодавців і листом від 03.03.2011 р. № 01-16-371 надав відповідь на деякі злободенні питання.

Зокрема, Фонд зазначає, що відповідно до пункту 4 Порядку страхувальник-роботодавець на підставі рішення комісії із соціального страхування нараховує суми матеріального забезпечення та оформлює заяву-розрахунок. Тобто у заяві-розрахунку має зазначатися інформація про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.

Порядок відображення в бухгалтерському обліку операцій по нарахуванню і виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду залишився без змін. Тобто, бухгалтерські проводки по нарахуванню допомоги проводяться у кореспонденції з субрахунком 661 „Розрахунки із заробітної плати”. Бухгалтерські проводки по нарахуванню допомоги проводяться у кореспонденції з субрахунком 661 „Розрахунки із заробітної плати”.

У заяві-розрахунку, яка подається страхувальником до робочого органу Фонду, зазначається повна нарахована сума допомоги з урахуванням обов’язкових утримань (податок з доходів фізичних осіб, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, аліменти, які утримуються з суми допомоги по тимчасовій непрацездатності).

Після надходження суми коштів, зазначених у заяві-розрахунку, на окремий рахунок страхувальник зобов’язаний здійснити виплату відповідного матеріального забезпечення у строки, визначені статтею 52 Закону № 2240, та одночасно перерахувати з окремого рахунку податок з доходів фізичних осіб, єдиний внесок та інші обов’язкові платежі, за утримання яких несе відповідальність.

Разом з тим, враховуючи перехідний період та зміни, які відбулися в порядку оплати допомоги, Фонд вважає за можливе, як виняток, здійснювати фінансування сум, які вже виплачені страхувальником за власний рахунок і відображені в заяві-розрахунку.

Ці суми можуть бути повернуті з окремого рахунку на розрахунковий рахунок страхувальника.

ФОП - платники єдиного податку, у яких страховий випадок настав  у 2010 році, мають право на матеріальне забезпечення по цьому страховому випадку  у 2011 році. При цьому, такі страхувальники мають бути зареєстровані  в органі Фонду.

Починаючи з 2011 року ФОП - платники єдиного податку мають право на матеріальне забезпечення за умови добровільної реєстрації в органах Пенсійного фонду України та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування перед настанням страхового випадку.

Соціальне страхування в Україні

{social}