Хворих в’язнів будуть звільняти

Законодавство України визначає широкий перелік випадків, коли особа може бути звільнена від відбування покарання у зв’язку із станом свого здоров’я.

Так звільняються від відбування покарання особи, які захворіли на тяжку хворобу, що перешкоджає відбуванню покарання, вагітні жінки, особи, які не можуть усвідомлювати значення своїх дій тощо.

Разом із тим існує досить вузька категорія осіб, які хоча і не мають абсолютних медичних показань проти відбуття покарання, але, фактично, протягом тривалих проміжків часу перебувають на стаціонарному лікуванні.

На даний час не існує процесуальних підстав для звільнення таких осіб, оскільки, з точки зору законодавства, медики мають лікувати таких осіб та направляти їх назад до місця відбуття покарання, навіть якщо така особа, скоріше за все, повернеться до лікарні протягом кількох днів або тижнів.

Існують ситуації, коли особи протягом всього строку позбавлення волі знаходяться на стаціонарному лікуванні. В такому випадку сама суть покарання позбавлена сенсу, разом з тим держава продовжує нести фінансові витрати на охорону такої особи.

Народні депутату України Ю.В. Одарченко та С.В.Курпіль пропонують гуманізувати законодавства шляхом розширення підстав для умовно-дострокового звільнення засуджених від відбування покарання, зокрема, дозволити умовно-дострокове звільнення осіб, щодо яких одночасно виконуються наступні умови:

1) особа відбула не менше однієї четвертої від призначеного строку покарання;

2) засуджена особа перебувала на стаціонарному лікуванні понад половину відбутого строку покарання;

3) злочин, за який засуджена особа, не пов'язаний із умисним позбавленням життя людини або завданням тілесних ушкоджень будь-якого ступеню тяжкості, злочинів проти миру та безпеки людства, а також злочинів, пов’язаних із незаконним обігом наркотичних речовин та прекурсорів;

4) хвороба особи не пов’язана із ушкодженнями, які особа самостійно завдала собі протягом часу проведення розслідування відповідного злочину, судового розгляду або відбування покарання, а також не пов’язані із ушкодженнями, які завдані особі з метою припинення її протиправної діяльності (наприклад, поранення завдані озброєній особі під час її затримання).

За таких умов пропонується застосовувати до особи механізм умовно-дострокового звільнення, оскільки існують всі підстави вважати, що особа не становить суспільної небезпеки, а виправний ефект покарання у місці позбавлення волі суттєво обмежений тим фактом, що через свою хворобу особа не залучається до праці та соціальної реабілітації.

Відповідний законопроект зареєстровано у парламенті29 січня 2014 року за № 4051.

На думку авторів законопроекту його прийняття сприятиме подальшій гуманізації кримінального законодавства та забезпечить виконання Україною вимог світової спільноти щодо приведення свого законодавства до міжнародних стандартів.

Соціальний захист громадян