В Україні хочуть заборонити використання метадону

Як свідчать дослідження вчених та результати застосування синтетичних наркотиків метадону гідрохлориду і бупренорфіну гідрохлориду в замісній підтримувальній терапії в інших державах позитивних наслідків така терапія не дає позитивних результатів, а навпаки викликала нову проблему – «метадонову залежність».

Тому говорити про охорону здоров’я та ефективну медичну допомогу для осіб, що мають наркотичну залежність, не зовсім доцільно.
 
Програма застосування синтетичних наркотиків метадону гідрохлориду і бупренорфіну гідрохлориду в замісній підтримувальній терапії має на меті покращення соціального функціонування людей з опіатною залежністю, попередження серйозних медичних і соціальних наслідків, включаючи інфікування ВІЛ, скорочення споживання героїну, зниження рівня злочинної поведінки, а також соціальну інтеграцію наркоманів, щоб люди не почували себе зайвими у суспільстві та були задіяні суспільно корисною працею, попередження ранньої смертності від передозувань нелегальними наркотиками сумнівної якості. Проте, наслідки від застосування такої терапії не зовсім позитивні.
 
Дана програма застосовувалася в багатьох країнах в т.ч в США, Австралії, Китаї, Швеції, Німеччини, Франції, Нідерландах. Проте, вона не вирішило проблему наркоманії, але збільшила смертність до 60%. З 261 пацієнтів - 33%, що пройшли метадонову програму до Швеції, - померли (за даними ECAD (Європейські країни проти наркотиків). У США від передозування метадоном загинуло більше людей, ніж від передозування героїном, крім того, тільки менше 4% героїнозалежних змогли побороти свою згубну звичку за допомогою метадону.
 
Комісія ООН з наркотичних засобів неодноразово чітко висловлювала думку (нині прийнято як безперечний факт), що застосування метадону - не лікування, а заміна одного наркотику іншим, при цьому не стимулюється відмова від наркотиків взагалі.
 
Крім того, деякі вчені та лікарі-наркологи не погоджуються з тим, що перехід ін'єкційних наркоманів на замісну терапію є ефективним способом запобігання зростанню темпів поширення ВІЛ-СНІДу, оскільки метадон суттєво послаблює імунітет людини - захисну функцію організму на вірус, а значить унеможливлює не лише поліпшення стану здоров'я, але й спричиняє поступове згасання людини, при цьому смерть неминуча. 50% метадонових пацієнтів повертаються до прийому нелегальних наркотиків. Вірогідність зараження ВІЛ через шприц не зникає.
 
Отже, негативний міжнародний досвід застосування синтетичних наркотиків метадону гідрохлориду і бупренорфіну гідрохлориду в замісній підтримувальній терапії підтвердив необхідність встановлення заборони на їх використання. Це дасть можливість забезпечувати в повній мірі конституційне право осіб, що мають наркотичну залежність на  охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування, а також свободу вибору.
 
У Верховній Раді зареєстрований відповідний законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо заборони використання синтетичних наркотиків метадону гідрохлориду і бупренорфіну гідро хлориду в замісній підтримувальній терапії).
 
Його розроблено з метою вдосконалення чинної правової бази у сфері охорони здоров'я та створення загальних правових умов, необхідних для ефективного забезпечення захисту прав і інтересів осіб, які мають наркотичну залежність, на охорону здоров’я та медичну допомогу.
Схвалення норм цього законопроекту усуне наявні недоліки законодавства у сфері обігу наркотичних, психотропних речовин і прекурсорів та гарантуватиме конституційні  права громадян України на життя та охорону здоров’я.