В Україні змінений порядок реєстрації місця проживання

В Україні змінений порядок реєстрації місця проживання

 

В Україні набув чинності Закон №5088 - VI «Про внесення змін до деяких законів України відносно реєстрації місця проживання і місця перебування фізичних осіб в Україні».

Згідно із законом, реєстрація місця проживання або місця перебування особи – внесення відомостей про місця проживання або місця перебування з вказівкою адреси одного житла особи або адреси спеціалізованої соціальної установи, установи соціального обслуговування і соціального захисту.

Документи, у які вносяться відомості про місця проживання і місця перебування особи:

- паспорт громадянина України;
- тимчасове посвідчення громадянина України;
- посвідчення на постійне проживання;
- посвідчення біженця;
- посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;
- посвідчення особи, якій наданий тимчасовий захист;
- довідка про звернення за захистом в Україні.

Законом, зокрема, встановлено, що громадянин України, іноземець або особа без громадянство, особа, яка постійно або тимчасово мешкає в Україні, зобов’язана упродовж 10 днів після прибуття в нове місце проживання зареєструвати місця проживання.

Реєстрація в документі розглядається як платна послуга, яка надається державою (при реєстрації місця проживання необхідно пред’являти квитанцію про сплату державного мита).

Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям реєстрації з попереднього місця проживання.

Як відомо, раніше Віктор Янукович не підтримав запропоновані в законі норми, якими вводився реєстраційний облік місця проживання і місця перебування осіб в Україні – збір, обробка, систематизація і зберігання відомостей про місця проживання і місце перебування усіх осіб в Україні в електронній формі або у формі картотек.

На думку Президента, такі зміни: по-перше, вводили збір і зберігання інформації про особу, а можливо, і використання такої інформації без згоди цієї особи на підставі підзаконного акту, а не закону, як того вимагає Конституція; по-друге, створювали ризик втручання в особисте життя громадян, що заборонено Конституцією і не відповідає загальновизнаним міжнародним стандартам в області прав людини, закріпленим Конвенцією про захист прав людини і основних свобод.

Крім того, Президент не підтримував нововведення, згідно з яким батьки або інші законні представники новонародженого зобов'язані зареєструвати місце його проживання впродовж місяця з дня державної реєстрації народження.

Нагадаємо, 17 травня Верховна Рада України прийняла у другому читанні Законопроект №9289 «Про внесення змін до деяких законів України відносно реєстрації місця проживання і місця перебування фізичних осіб в Україні». Проте 13 червня Президент України Віктор Янукович ветував закон. 

 

Соціальний захист громадян