Депутати планують зменшити пенсійний вік

Пенсійний вік

 

На даний час пенсіонери в Україні є однією з найменш соціально захищених верств населення.

У зв’язку із світовою фінансовою кризою (2008-2009 рр.), яка торкнулася і нашої країни, а також із відповідними зобов’язаннями України перед деякими міжнародними організаціями, за останні декілька років пенсійний вік для жінок було підвищено з 55 років до 60 років, для чоловіків з 60 років до 62 років. Мінімальний страховий стаж необхідний для призначення пенсії за віком у солідарній системі, збільшений з 5 до 15 років, а страховий стаж необхідний для призначення повного розміру мінімальної пенсії за віком збільшений для жінок з 20 до 30 років, а для чоловіків – з 25 до 35 років.

Таке підвищення пенсійного віку та страхового стажу відбулося і в інших європейських країнах, проте, за висновками експертів, Україні рівнятися на Європу поки що зарано, оскільки до того, як у Європі підвищили пенсійний вік, було створено відповідну систему соціального захисту і медичного обслуговування. Саме тому рівень соціальних українських стандартів не відповідає європейським.

Яскравим є досвід Молдови, яка підвищувала пенсійний вік, починаючи з 1999 року. Експерт Інституту економіки, фінансів і статистики міністерства економіки Молдови Анатолій Рожко стверджує, що, коли підвищувався у Молдові пенсійний вік у 1999, 2001, 2002 роках, відповідно, зменшувалася кількість пенсіонерів і пенсійна система стала більш-менш збалансованою. Але після 2003 року, коли підвищення пенсійного віку зупинили, ситуація повернулася до того ж стану, що й під час запровадження більшого пенсійного віку для чоловіків і жінок, бо підвищити пенсійний вік легше і швидше, ніж розв'язувати проблеми ринку праці, підвищення соціальних стандартів, подолання безробіття".

За даними Державного комітету статистики середня тривалість життя чоловіків за 2010 рік становила 65 років, жінок 75 років, проти 80 у розвинутих країнах світу. Варто нагадати, що саме на громадян, що сьогодні досягли або досягають пенсійного віку припали найскладніші роки відбудови економіки після завершення другої світової війни та створення належного виробничо-інтелектуального потенціалу держави. Внаслідок підвищення пенсійного віку до 62 років середньостатистична кількість чоловіків зможе жити на пенсії всього 3 роки, а жінок 15, що є неприпустимо низьким показником для держави, яка прагне втілювати Європейські стандарти життя.

Щодо підвищення страхового стажу то, 16,2% всього населення України є на сьогодні не працевлаштованим після закінчення загальноосвітніх та вищих навчальних закладів І-IV рівнів акредитації. Рівень зайнятості серед осіб у віці 25-29 років в середньому по Україні становить 72,0%. Серед осіб у віці 15-24 роки зайнятим є лише кожен третій українець.

В умовах високого рівня незайнятого населення підвищувати страховий стаж на 10 років є несправедливим, оскільки через високий рівень безробіття громадяни не мають можливості напрацювати страховий стаж який на сьогодні становить 30-35 років. Вік виходу на пенсію та страховий стаж дійсно потрібно підвищувати, але за умов підвищення рівня життя населення, суттєвого збільшення його тривалості, а також зменшення рівня безробіття в Україні.

Проектом Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України
(щодо страхового стажу та умов виходу на пенсію) пропонується:

1) Зменшити вік виходу на пенсію для жінок з 55 років, для чоловіків з 60 років;
2) Зменшити тривалість мінімального страхового стажу для призначення пенсії та страхового стажу, необхідного для призначення повного розміру мінімальної пенсії за віком.


Система наповнення пенсійного фонду виглядатиме таким чином: коли особа виходить на пенсію, її місце займає інший працівник з заробітної плати якого здійснюються відрахування до Пенсійного фонду України.

Наприклад, якщо особа починає працювати максимум з 25 років і виходить на пенсію у 60 років, а фактично набагато пізніше (за рахунок працюючих пенсіонерів) загальний страховий стаж її складає щонайменше 35 років. Середній розмір відрахування заробітної плати з працівника за місяць сьогодні становить як мінімум 350 гривень. Таким чином, за рік особа здійснює 4200 гривень (350*12=4200) відрахувань до Пенсійного фонду України, а за 35 років 147 000 тисяч гривень (4200*35=147 000).

Середня тривалість життя особи після досягнення нею пенсійного віку становить 9 років, тобто кожна особа забезпечує 147 000/9=16333 гривні середньої пенсії на рік або 16333/12=1361 гривні на місяць.

Окрім того, в Україні є Державне агентство з інвестицій та управління національними проектами України завданням якого є залучення інвестицій в економіку України, за рахунок чого уряд зобов’язаний створювати умови для організації нових робочих місць, що слугуватиме джерелом додаткових надходжень до пенсійного фонду України.

Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення умов призначення пенсії) дозволить відновити попередні досягнення у соціальній сфері внаслідок чого право на пенсію буде мати вразлива категорія громадян, зокрема тих жінок і чоловіків, які народилися у післявоєнний час (1950 р. - 1960 р.) та які працювали на розбудову України у надважкий післявоєнний період та власною працею здобути таке право. 

 

Соціальний захист громадян