Україна починає боротьбу із «злодіями в законі»

В’язниця

На даному етапі розвитку українського суспільства організована злочинність стала одним із визначальних факторів, що загрожують національній безпеці і стабільності в державі. Одним із ключових елементів організованої злочинності є так звані «злодії в законі» - специфічне для колишнього СРСР, а нині для України, Росії та країн СНД - злочинне об'єднання, яке не має аналогів у світовій кримінальної практиці, що утворилося в 30-х роках XX століття і характеризується наявністю жорсткого кодексу кримінальних традицій, а також винятковим рівнем закритості і конспіративності.


Україні вже давно необхідно перейняти позитивний досвід Грузії та Росії по боротьбі із таким явищем як «злодії в законі».

Так у Грузії у 2005 році було прийнято спеціальні закони – у кримінальному кодексі Грузії з’явилась окрема стаття 223-1 «Злодій в законі, належність (членство) до злодійського миру», а у Законі Грузії від 20.12.2005 «Про організовану злочинність та рекет» було встановлено поняття злодійський мир, член злодійського миру, злодійські розбори, «злодії в законі».

Про успіх цієї законодавчої пропозиції, на практиці реалізованої правоохоронцями свідчить перебування у спеціально створеній в’язниці близько 50 «злодіїв в законі», а також повальне вигнання із Грузії інших кримінальних авторитетів.

У 2009 році Держдума Російської Федерації прийняла законодавство, яке передбачає для так званих «злодіїв в законі» посилену відповідальність (від 12 до 20 років неволі, або довічне ув’язнення) і обов’язкове врахування згаданого статусу як обтяжуючої обставини.

Як наслідок багато цього специфічного кримінального елементу шукали і продовжують шукати кримінальний заробіток в Україні. Основним каналом потрапляння до нашої країни «злодіїв в законі» є Грузія, Росія, Вірменія, Азербайджан.

Спеціальні підрозділи ГУБОЗ МВС України докладають максимум зусиль у протидії «злодіям в законі», припиняють їх діяльність, видворяють їх із нашої країни, забороняють їх в‘їзд до України тощо.

Натомість протистояти діяльності «злодіїв в законі» не так легко. Адже «авторитети», коли переховуються, не гуляють вільно вулицями – з’являються лише у добре перевірених місцях. Вони непередбачувані, ведуть активне кримінальне життя, підтримують засуджених в місцях позбавлення волі через так звані «общаки» й мають дві основні робочі спеціалізації. Одні контролюють великі й не дуже угрупування крадіїв, грабіжників і розбійників, нерідко беруть безпосередню участь у «наскоках». Таких персон називають мастодонтами, вимираючим плем’ям, до якого належать представники найстарішої когорти, що дотримуються традицій. Другі, або «авторитети» нової формації, які мало надають увагу дотриманню злодійському кодексові, найбільш цікавляться бізнесом – як «тіньовим», так і участю в легальних видах підприємництва. Тим людям і їхньому оточенню нерідко інкримінують участь у всіляких доходних оборудках й загалом аферах у сфері економіки. У орбіту їхнього інтересу потрапляють такі об’єкти, як порти, ринки і пов’язана з ними контрабанда. Щоб прокручувати залучені у своїх схемах мільйони (можливо, мільярди), «авторитети» обзаводяться зв’язками серед чиновництва очільників держпідприємств, правоохоронних структур, суду, їхніми друзями нерідко стають і доволі знані політики.

Для посилення боротьби із цією «лиходійською елітою» окрім постійної роботи оперативних служб необхідно законодавчо визначити саме поняття «злодія в законі» та механізм відповідальності таких «авторитетів». А тому необхідно внести відповідні зміни до КК України.

Такі зміни пропонує внести народний депутат Г. Москаль в своєму проекті Закону України «Про доповнення Кримінального кодексу України положеннями про відповідальність «злодіїв в законі» та осіб, що належать до злодійського миру».

Проектом передбачено доповнити Кримінальний кодексу України новою статтею 256-1 «Наявність статусу «злодій в законі» та належність до злодійського миру». Пропонується членів злодійського миру, тобто будь-яких осіб, які визнають злодійський мир, поділяють його правила, підтримують його і активно діють для здійснення його цілей, виконують доручення «злодіїв в законі» карати позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.

«Злодіїв в законі», тобто осіб, які відповідно до спеціальних правил в будь-яких формах організовують та/або керують злодійським миром, користуються авторитетом у членів злодійського миру, надають їм завдання/доручення, що сприяють досягненню цілей злочинного миру, організовують злодійські розбори, беруть участь у зібраннях (сходках) «злодіїв в законі» передбачено карати позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років.

Злодійський мир пропонується законодавчо визначити як будь-яке об'єднання осіб, що діють відповідно до встановлених, визнаних ними спеціальних правил, метою якого є залякування, погрози, примус, насильство, умови нерозголошення, злодійські розбори (вирішення спорів за допомогою погроз, примусу, насильства, залякування або інших незаконних дій), залучення неповнолітніх до злочинних дій, вчинення злочинів або підбурювання до вчинення злочинів, з метою отримання прибутку членами об'єднання або іншими особами.

У розробці законопроекту використано грузинський досвід законодавчого врегулювання боротьби із «злодіями в законі».

Прийняття проекту Закону України «Про доповнення Кримінального кодексу України положеннями про відповідальність «злодіїв в законі» та осіб, що належать до злодійського миру» сприятиме збільшенню ефективності протидії правоохоронних органів верхівці кримінального миру України.

Внаслідок прийняття цього закону органи, що здійснюють боротьбу із організованою злочинністю, із специфічним, але достатньо розповсюдженим явищем як «злодії в законі» отримають додатковий інструмент протидії йому.

Доказовою базою участі особи в злодійському миру може бути використані свідчення свідків і потерпілих, а також свідчення самого обвинуваченого (підозрюваного) в тому, що ця особа визнає злодійський мир, поділяє його цілі, публічно висловлює підтримку злодійського миру і його понять. Крім цього, доказовою базою участі особи в злодійському світі можуть бути певні дії цієї особи для здійснення злодійських цілей, що може виражатися у виконанні будь-якого доручення злодія в законі, яке може включати в себе як вчинення злочину, так і здійснення інших неправомірних і правомірних дій (наприклад, добровільна передача грошей на цілі злодійського миру).

Доказовою базою наявності у особи статусу «злодій в законі» можуть бути показання свідків, потерпілих або будь-яких інших осіб, які вкажуть на авторитет цієї особи в злодійському миру і на те, що його завданням підпорядковуються коло певних осіб. Доказове підтвердження того, що особа має статус злодія в законі, може мати те, що особа дає доручення будь-якій особі або групі осіб, яке в разі його здійснення, буде служити досягненню цілей злодійського миру. Підтверджуючим доказом для пред'явлення звинувачення злодія в законі може бути злодійський розбір, організація розбору або участь у зборах (сходці) злодіїв в законі. Це може підтверджуватися показаннями свідків, потерпілих, підозрюваних або обвинувачуваних, а також різними аудіо-або відео записами. Для встановлення вищезазначених злочинів можуть також активно використовуватися інші докази знайдені в результаті слідчих дій, а також інформація, отримана за допомогою прихованого прослуховування і стеження, а також конфіденційних свідчень.

Адміністрація сайту навмисне стала змінювати вираз «злодійський мир» на правильний «злодійський світ», оскільки саме такий вираз фігурує в самі назві законопроекту. Нехай це буде на совісті авторів. 

 

Соціальний захист громадян