Сільські школи продовжують закривати

Сільська школа

 

В умовах системної демографічної кризи і зменшення кількості сільського населення в Україні необхідно приділити увагу з боку держави для отримання повноцінної середньої освіти школярами, що проживають в сільській місцевості, покращення системи кадрового забезпечення шкіл на селі.

В Україні значно зросла кількість шкіл із малою наповнюваністю. У цьому навчальному році функціонує 605 шкіл, у яких навчається менше 10 учнів, 1 тис. 460 шкіл - із контингентом менше 40 учнів, а також 2 тис. 444 заклади, де менше 100 школярів.
За останні 20 років кількість учнів, які навчаються на селі, зменшилася майже на 800 тис., а кількість навчальних закладів - на 2 тис.

На третину також зменшилася кількість учнів на один сільський навчальний заклад - зараз вона становить 106 дітей, а також кількість учнів на одного вчителя - 6 дітей. Для порівняння - у місті на одного вчителя припадає 10 учнів.

Зазначене скорочення мережі навчальних закладів у сільській місцевості, «об’єднання» класів призводить до порушення одного з конституційних прав громадян, зокрема, дітей, на безперешкодне отримання доступної і якісної освіти.

Прийняття проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про загальну середню освіту» (стосовно мінімальної кількості учнів у класах загальноосвітніх навчальних закладів, розташованих у сільській місцевості), який підтримується Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України, спрямоване на чітке законодавче визначення того, що у загальноосвітніх навчальних закладах, розташованих у селах, селищах, кількість учнів у класах визначається демографічною ситуацією, але повинна становити не менше трьох осіб. При меншій кількості учнів у класі заняття проводяться за індивідуальною формою навчання.

Прийняття зазначеного закону обумовлено необхідністю безумовного забезпечення конституційних прав громадян, зокрема, учнів загальноосвітніх шкіл в сільській місцевості, на отримання доступної і якісної середньої освіти.

Суть законопроекту зводиться до наступного. Пункт 2 статті 14 закону України «Про загальну середню освіту» регламентує, що наповнення класів у загальноосвітніх навчальних закладах, розташованих у селах, визначається демографічною ситуацією, але кількість учнів у класі повинна становити не менше, ніж 5 осіб. Запропонованим законопроектом вносяться зміни до цього пункту та встановлюється менший показник наповнюваності класів у сільській місцевості - до трьох учнів.

Прийняття закону призведе до того, що останні школи у вимираючих селах будуть закриті, а школярі будуть змушені їздити до інших, вимираючих сіл.

 

Соціальний захист громадян