Лікарняні 2011

На початку січня 2011 року для багатьох бухгалтерів залишається актуальним питання з приводу порядку виплати лікарняних в 2011 році.

Зазначене питання вже підіймалося нами раніше в статті «З 1 січня 2011 року оплачуємо лікарняні та декретні по новому».опублікованій 13.10.2010 року.

Ще раз закцентуємо Вашу увагу на основних змінах в чинному законодавстві.

Так з 1 січня 2011 року Законом України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 р. № 2464 (далі – Закон № 2464).внесені численні зміни до Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001 № 2240 (далі – Закон № 2240).

Розглянемо зміни пов’язані з оплатою лікарняних, зокрема, зміни внесені до Закону № 2240.

У випадку настання страхового випадку (тимчасової непрацездатності, вагітності та пологах, поховання) фінансування страхувальників-роботодавців (далі по тексту під словом «страхувальники» маються на увазі всі підприємства, установи, організації та фізичні особи, які зареєстровані у Фонді) здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому його правлінням.

Для одержання фінансування від Фонду страхувальник зобов'язано подати йому заявку-розрахунок встановленого зразка з інформацією про нараховані суми матеріального забезпечення.

Органи Фонду протягом десяти робочих днів після надходження заяви. здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців на спеціально відкритий для цього страхувальником банківський рахунок. (Порядок відкриття банківських рахунків для зарахування коштів Фонду наведено в статті «Національний банк України роз’яснив порядок відкриття страхувальниками-роботодавцями окремих поточних рахунків для зарахування страхових коштів ФСС з ТВП»).

Отримані від Фонду кошти можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам. Також зазначені кошти не можуть бути направлені на задоволення вимог кредиторів, на стягнення виконавчою службою на підставі виконавчих документів, а в разі порушення провадження у справі про банкрутство страхувальника ці кошти повертаються до Фонду, який в подальшому забезпечує надання матеріального забезпечення застрахованим особам.

Як і раніше допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Порядок фінансування страхувальників повинен бути розроблений і затверджений Фондом ще в листопаді минулого року.

Але, на жаль, станом на сьогоднішнє число Фондом зазначений нормативно-правовий акт неприйнятий і коли це буде здійснено невідомо. Тому страхувальникам залишається одне чекати прийняття та оприлюднення даного Порядку, оскільки, без нього Фонд не зможе надавати матеріальне забезпечення за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням з тимчасової втрати працездатності.

 

Соціальний захист громадян