Яценюк пропонує збільшити соціальні виплат та заробітні плати

Яценюк

 

Відповідно до Конституції України зміст і спрямованість діяльності держави визначають права і свободи людини, утвердження і забезпечення яких є головним обов'язком держави.

Основним Законом України гарантується право кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї. Затверджені у Державному бюджеті на 2012 рік розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати жодним чином не гарантують задоволення навіть мінімальних фізіологічних потреб людини. Чи можна прожити на пенсію у 822 гривні, або заробітну плату – 1 073 гривні?

Базовий кошик продуктів, товарів та послуг, на якому розраховується прожитковий мінімум, не переглядався Урядом вже 12 років.

Понад 8,5 млн. пенсіонерів одержують жалюгідні мінімальні пенсії, віддавши державі десятиліття своєї праці. Мінімальні пенсії одержують і ті, хто не працював взагалі, і ті – хто має 30-40 років стажу.

Для розрахунку пенсій використовуються показники середньої заробітної плати за різні роки (від 928 грн. до 1982 грн.) Це призводить до того, що пенсіонери з однаковим загальним стажем роботи і заробітною платою, але призначили на пенсію в різні роки, одержують виплати у різних розмірах, що відрізняються у 2 рази.

Для понад 600 тисячам військових пенсіонерів востаннє перерахунок пенсій проводився у 2008 році. Тобто розміри їх пенсій заморожені у цінах того року. Фонд грошового забезпечення діючих військових з 2008 року збільшився у 2 рази, але перерахунки пенсій не проводяться, оскільки Кабінет Міністрів України не приймає необхідних рішень.

При встановленні допомоги малозабезпеченим сім’ям до цього часу використовується таке ганебне поняття як «рівень забезпечення прожиткового мінімуму».

Уряд своїми рішеннями занижує базову тарифну ставку, з якої обчислюється заробітна плата 3,5 млн. «бюджетників». Вчителі, лікарі, працівники культури, бібліотек одержують фактично найменші заробітні плати в країні.

З метою забезпечення реального зростання доходів громадян та законодавчого закріплення механізму перегляду державних соціальних стандартів та пов’язаних, як наслідок, виплат у майбутньому Арсеній Яценюк розробив проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо збільшення соціальних виплат та заробітних плат).

Проектом Закону передбачено внести зміни до деяких законів України щодо:
1) встановлення розмірів мінімальних пенсій за віком у відсотках до прожиткового мінімуму, установленого законом для осіб, які втратили працездатність, у таких розмірах:
110% – для осіб, які мають страховий стаж від 20 до 29 років – жінки та від 25 до 34 років – чоловіки;
130% – для осіб, які мають страховий стаж від 30 до 40 років – жінки та від 35 до 45 років – чоловіки;
150% – для осіб, які мають страховий стаж понад 40 років – жінки та понад 45 років – чоловіки;
2) вирішення питання «осучаснення» розмірів пенсій шляхом щорічного проведення перерахунків пенсій з урахуванням нового показника середньої заробітної плати;
3) приведення показників прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати до реальних розмірів, що відповідатимуть сучасним потребам людини;
4) проведення перерахунків пенсій військовослужбовцям з урахуванням зростання грошового забезпечення діючих військових без необхідності прийняття окремого рішення Уряду;
5) встановлення базової тарифної ставки по першому тарифному розряду на рівні 120 % мінімальної заробітної плати;
6) встановлення державної допомоги малозабезпеченим сім’ям, виходячи з встановлених прожиткових мінімумів.

Крім цього, законопроектом пропонується доручити Кабінету Міністрів України:
1) переглянути базові показники для формування розміру прожиткового мінімуму та збільшити прожитковий мінімум на 30%;
2) внести до Державного бюджету на 2012 рік зміни щодо:
– скорочення видатків на утримання державного апарату до рівня 2009 року;
– продажу з аукціону 10 з 13 державних резиденцій, легкових автомобілів, що обслуговують органи державної влади,
– скорочення на 20 % обсягів державних закупівель (крім статей, що передбачають надання товарів і послуг безпосередньо населенню) міністерствами та іншими органами державної влади, крім Міністерства охорони здоров‘я України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України та Міністерства оборони України;
– вилучення видатків на користування вищими посадовими особами держави чартерними авіаперельотами;
– вилучення видатків на ремонтні та будівельні роботи адміністративних будівель органів державної влади;
– збільшення фінансування Пенсійного фонду України для забезпечення виплати пенсій у підвищених розмірах;
– збільшення дотацій місцевим бюджетам для забезпечення виплати заробітної плати працівникам бюджетної сфери у зв’язку зі збільшенням тарифної ставки робітника першого розряду;
– збільшення субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям;
– збільшення утричі субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом «гроші ходять за дитиною»;
– збільшення доходів від сплати митних платежів, враховуючи результати збільшення доходів від приватизації за рахунок забезпечення конкурентності,
– збільшення доходів від сплати митних платежів, враховуючи результати боротьби з контрабандою.

Також законопроектом встановлюється, що в разі невиконання Кабінетом Міністрів України відповідних положень Закону розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати, будуть збільшені на 30 % з 1 липня 2012 року.

Прийняття даного проекту Закону дозволить збільшити розміри пенсій для 13,7 млн. пенсіонерів, розміри заробітних плат для 3,5 млн. працівників бюджетної сфери, допомоги малозабезпеченим сім’ям та забезпечить справедливий перерозподіл бюджетних коштів.

 

Соціальний захист громадян