Україна бореться з подвійним громадянством

Подвійне громадянство

 

Одним з основних принципів, на яких ґрунтується законодавство України про громадянство, є принцип єдиного громадянства - громадянства держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України.

Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то в правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України; якщо іноземець набув громадянство України, то в правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.

Таким чином, законодавством України не визнається подвійне громадянство. Проте на сьогодні значна кількість громадян України одночасно з громадянством України мають громадянство інших держав. Це негативно впливає на захист інтересів зазначеної категорії громадян України за кордоном, функціонування органів державної влади України та створює загрози її національній безпеці.

Така ситуація зумовлена, у першу чергу, недосконалістю законодавства України в цій сфері через наявність у ньому прогалин.

У Європейській конвенції про громадянство, ратифікованій Законом України від 20 вересня 2006 року N 163-V, відзначено, що кожна держава може вільно вирішувати, які наслідки має в її внутрішньодержавному праві факт набуття її громадянином іншого громадянства або його належності до іншого громадянства (преамбула). За статтею 15 зазначеної Конвенції її положення не обмежують право кожної держави-учасниці встановлювати у своєму внутрішньодержавному праві:

a) зберігають чи втрачають громадянство її громадяни, які набувають або мають громадянство іншої держави;

b) чи пов'язано набуття або збереження її громадянства з відмовою від іншого громадянства або від його втрати.

Таким чином, установлення окремих обмежень щодо права громадян на вибір громадянства є компетенцією держави.

Запропонований Міністром внутрішніх справ України В. Ю. Захарченком проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо громадянства», спрямований на реалізацію вимоги Конституції України щодо єдиного громадянства шляхом запобігання та скорочення випадків подвійного громадянства. Пропонується внести зміни до Закону України «Про громадянство України», прийняття яких суттєво зменшить кількість випадків подвійного громадянства.

Крім того, законопроектом передбачається внести зміни до ряду законів України в частині встановлення обмежень для осіб, які є громадянами України і одночасно перебувають у громадянстві іншої держави. Зокрема, пропонується внести зміни до Законів України «Про державну службу», «Про Кабінет Міністрів України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», «Про громадянство України» тощо.

Прийняття Закону сприятиме дотриманню громадянами України законодавства про громадянство та зменшить кількість випадків подвійного громадянства.

 

Соціальний захист громадян