Самогон можна варити безкарно

 

В Україні, як і в багатьох країнах світу, виготовлення міцних спиртних напоїв у домашніх умовах має глибокі історичні корені та носить традиційний характер. 

Історично-культурна традиція українців передбачає вживання таких напоїв власного виробництва, як наливка, медовуха, самогон. Зазначені напої згадуються ще у літописах X та XI століть, а рецепти та методику їх приготування має кожна родина.

 Народним депутатом України О. В. Надошою зареєстровано законопроект, яким пропонується  вилучення правової норми, визначеної Кодексом України про адміністративні правопорушення, яка забороняє виготовлення або зберігання без мети збуту самогону чи інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення, виготовлення або зберігання без мети збуту апаратів для їх вироблення. 

Наразі стаття 176 Кодексу України про адміністративні правопорушення за самогоноваріння передбачає накладення штрафу від трьох до десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (51-170 грн.).

Згідно з пояснювальною запискою до даного законопроекту питання контролю та відповідальності за виготовлення таких напоїв, виключно для власного споживання, не мало позитивного соціального ефекту і в суспільстві сприймалося негативно. Своєю чергою, боротьба держави з цим явищем, на всіх етапах її розвитку, ніколи не призводила до позитивних наслідків, більше того, така боротьба породжувала корупційні явища в правоохоронних органах.

Отже, якщо людина, виключно для себе, виготовляє з продуктів своєї праці алкогольні напої, то це її право, яке обмежувати держава не повинна. Людина може і повинна користуватись плодами своєї праці для задоволення власних потреб.

Як стверджує депутат, прийняття запропонованого проекту Закону надасть можливість уникнути зайвого втручання держави в особисте життя громадян України, дозволить вільно розвиватись культурі приготування традиційних спиртних напоїв для власного споживання. та сприятиме подоланню корупції, яка існує у сфері притягнення до відповідальності за виготовлення без мети збуту міцних традиційних напоїв.

Втім на нашу думку, з таким обґрунтуванням запропонованих проектом змін, навряд чи можна погодитися. Скасування адміністративної відповідальності за самогоноваріння не узгоджується з державною політикою протидії алкоголізму. Якщо слідувати логіці законопроекту, то на законодавчому рівні потрібно дозволити й виготовлення в домашніх умовах наркотичних засобів, оскільки їх вживання також, на жаль, набуло масового характеру.

У будь-якому випадку виготовлення або зберігання без мети збуту самогону чи інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення передбачає їх наступне споживання як самою особою, що їх виготовила, так і членами її родини та іншими особами. При цьому може виникнути загроза серйозного розладу здоров'я або навіть смерті людини, оскільки в процесі виготовлення самогону чи інших міцних спиртних напоїв домашнього виготовлення може бути використана недоброякісна сировина чи матеріали. Між тим, охорона здоров'я населення є важливим завданням, покладеним на державу. У той же час механізму контролю за якістю міцних напоїв домашнього вироблення на даний час не існує (адже виготовлення таких напоїв заборонено), і законопроектом створення такого механізму не передбачається.