Депутати планують зменшити вік виходу на пенсію

 

Народний депутат О.І. Тищенко зареєстрував у Верховній Раді проект Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення умов призначення пенсії), який передбачає зменшення пенсійного віку для жінок з 60 до 55 років, а для чоловіків з 62 років до 60 років.Проблема встановлення вікових меж виходу осіб на пенсію є однією з найактуальніших в Україні. Натомість за наслідками прийнятого у 2011 році Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» вона ще більш загострилася, оскільки пенсійний вік для жінок було підвищено з 55 років до 60 років, для чоловіків з 60 років до 62 років.

Мінімальний страховий стаж необхідний для призначення пенсії за віком у солідарній системі, збільшений з 5 до 15 років, а страховий стаж необхідний для призначення повного розміру мінімальної пенсії за віком збільшений для жінок з 20 до 30 років, а для чоловіків – з 25 до 35 років. Такі зміни в законодавстві не можуть бути соціально справедливими з наступних причин.

За даними Державного комітету статистики середня тривалість життя чоловіків за 2010 рік становила 65 років, жінок 75 років, проти 80 у розвинутих країнах світу. Варто нагадати, що саме на громадян, що сьогодні досягли або досягають пенсійного віку припали найскладніші роки відбудови економіки після завершення другої світової війни та створення належного виробничо-інтелектуального потенціалу держави. Внаслідок підвищення пенсійного віку до 62 років середньостатистична кількість чоловіків зможе жити на пенсії всього 3 роки, а жінок 15, що є неприпустимо низьким показником для держави, яка прагне втілювати Європейські стандарти життя.

Щодо підвищення страхового стажу то, 16,2% всього населення України є на сьогодні не працевлаштованим після закінчення загальноосвітніх та вищих навчальних закладів І-IV рівнів акредитації. Рівень зайнятості серед осіб у віці 25-29 років в середньому по Україні становить сьогодні 72,0%. Серед осіб у віці 15-24 роки зайнятим є лише кожен третій Українець.

В умовах високого рівня незайнятого населення підвищувати страховий стаж на 10 років є несправедливим, оскільки через високий рівень безробіття громадяни не мають можливості напрацювати страховий стаж який на сьогодні становить 30-35 років. Вік виходу на пенсію та страховий стаж дійсно потрібно підвищувати але за умов підвищення рівня життя населення, суттєвого збільшення його тривалості, так само як і істотне підвищення страхового стажу є доцільним і справедливим лише за умов суттєвого зменшення рівня безробіття.

Завданням проекту Закону є:
1) Зменшення віку виходу на пенсію для жінок з 60 до 55 років, для чоловіків з 62 років до 60 років;
2) Зменшення тривалості мінімального страхового стажу для призначення пенсії у солідарній системі з 15 до 5 років та страхового стажу необхідного для призначення повного розміру мінімальної пенсії за віком для жінок з 30 років до 20 років, для чоловіків з 35 років до 25 років.

Прийняття проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення умов призначення пенсії) не потребуватиме витрат з державного бюджету України.

Система наповнення пенсійного фонду виглядатиме таким чином: коли особа виходить на пенсію, її місце займає інший працівник з заробітної плати якого здійснюються відрахування до пенсійного фонду.

Наприклад, якщо особа починає працювати максимум з 25 років і виходить на пенсію у 60 років, а фактично набагато пізніше (за рахунок працюючих пенсіонерів) загальний страховий стаж її складає щонайменше 35 років. Середній розмір відрахування заробітної плати з працівника за місяць сьогодні становить як мінімум 350 гривень. Таким чином за рік особа здійснює 4200 гривень (350*12=4200) відрахувань до пенсійного фонду, а за 35 років 147 000 тисяч гривень (4200*35=147 000).

Середня тривалість життя особи після досягнення нею пенсійного віку становить 9 років, тобто кожна особа забезпечує 147 000/9=16333 гривні середньої пенсії на рік або 16333/12=1361 гривні на місяць.

Окрім того, в Україні є Державне агентство з інвестицій та управління національними проектами України завданням якого є залучення інвестицій в економіку України, за рахунок чого уряд зобов’язаний створювати умови для організації нових робочих місць, що слугуватиме джерелом додаткових надходжень до пенсійного фонду України.

Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення умов призначення пенсії) дозволить відновити справедливість та попередні досягнення у соціальній сфері внаслідок чого право на пенсію буде мати вразлива категорія громадян, зокрема тих жінок і чоловіків, які народилися у післявоєнний час (1950р.-1960р.) та які працювали на розбудову України у надважкий післявоєнний період та власною працею здобути таке право.

 

 

Соціальний захист громадян