Виплату допомоги при народженні дитини не припинятимуть

 

Суттєве збільшення рівня державної допомоги при народженні дитини міцно закріпилося у правовому полі України і вже можна відзначити позитивний вплив цієї державної ініціативи у вигляді покращення демографічної ситуації.

 

Разом з тим варто зазначити, що така державна допомога на етапі її запровадження планувалась як одноразова виплата при народженні дитини, а згодом виплату було розбито на декілька частин і в подальшому виникло питання про необхідність при певних обставинах приймати рішення про припинення виплати такої допомоги.

 Серед таких обставин на сьогодні зазначено: 

  • позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; 
  • відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; 
  • тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; 
  • припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини;
  • нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; 
  • у разі виникнення інших обставин.

Необхідно зазначити, що перелік будь-яких обставин, які передбачають звуження прав особи або погіршення її становища може бути тільки вичерпним. 

Недопустиме використання розширювального переліку типу «у разі виникнення інших обставин», як це передбачено у ч. 5 ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», адже це поле для зловживань.

У зв’язку з цим, Верховною Радою України 22 лютого 2012 р. ухвалено закон, яким виключається з частини п‘ятої статті 11 Закону "Про державну допомогу сім‘ям з дітьми" таку підставу її ненадання, як "виникнення інших обставин". Тим самими встановлюється вичерпний перелік обставин, внаслідок яких може бути припинено виплату допомоги при народженні дитини.

Як стверджують автори законопроекту прийняття цього закону убезпечить сім’ї від зловживань в частині позбавлення права на отримання державної допомоги при народженні та утриманні дитини.

Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.