Особливості надання допомоги по вагітності та пологах для чорнобильців

допомога по вагітності та пологахВсі ми знаємо, що відповідно до ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» всі вагітні жінки, які застраховані в системі соціального страхування (тобто з їхньої заробітної плати утримуються внески до фонду соціального страхування тимчасової втрати працездатності) мають право на допомогу по вагітністі та пологах.

 

Ця допомога виплачується за весь період відпустки, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 календарних днів після пологів.

Це загальне правило. Зовсім інша ситуація у жінок, які віднесені до 1 - 4 категорій осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Їм допомога виплачується за 180 днів (90 днів - до пологів та 90 днів - після пологів).

Проте без винятків це правило стосується лише жінок, що мають статус осіб 1-3 категорії.

Багато жінок забуває, що є ще один закон який визначає правовий статут чорнобильців – це Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Саме в 23 статті цього закону зазначено, що для того щоб отримати декретні виплати за 180 днів при наявності посвідчення особи 4 категорії треба постійно проживати або постійно працювати чи постійно навчатись у зоні посиленого радіоекологічного контролю.

І підтвердженням того є роз’яснення Міністерства праці та соціальної політики України «Щодо надання відпустки по вагітності та пологах» від 12.11.2010р. № 495/20/112-10.

До речі тієї ж думки дотримується і Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (Лист «Щодо видачі листка непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами жінці, яка належить до IV категорії постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС» від 20.07.2010 р. № 04-06/О-294з-372).

Тож, дорогі жінки, які віднесені до 4 категорії, не забувайте, що для отримання декретних виплат за 180 днів ви повинні постійно проживати або постійно працювати чи постійно навчатись у зоні посиленого радіоекологічного контролю.