Чорнозем просто так не вкрадеш

 

На сьогодні все більш поширеним стає злочинне зняття на сільськогосподарських полях родючого шару ґрунту (чорнозему) та вивезення його на продаж.

Користуючись тим, що велика кількість орендарів не обробляє свої поля через банкрутство, злочинці налагодили цілий бізнес з продажу чорноземів вантажівками.


Механізм злочину дуже простий. Злочинці приїздять на поле, "буртують" землю, щоб потім її було зручніше накидати у вантажівки, а згодом на поле прибувають вантажівки, які вивозять землю. 

Середня вартість однієї вантажівки родючого ґрунту - 800 гривень (близько $100). Якщо припустити, що за кожним з оголошень "криється" бодай один вантажний автомобіль, а кожна автівка робить хоча б одну поїздку на день, то йдеться про 240 тисяч гривень за день - такий приблизний обсяг "чорного ринку". А якщо цю суму помножити на кількість робочих днів, то за місяць злочинці можуть отримувати близько 5 мільйонів гривень.

Після таких дій, поле моментально перетворюється на кар'єр, адже чорну землю вибирають аж до глини, а товщина родючого шару подекуди може сягати півтора метра. На полі залишаються хаотично розташовані великі ями різного розміру. Після таких "процедур" поле на довгі століття втрачає родючість, оскільки природним шляхом для відновлення 7 міліметрів чорнозему потрібно близько 100 років, а на відновлення всього вивезеного багатства знадобиться понад 10 тисяч років.

При цьому такі ділянки взагалі випадають із сільськогосподарського обороту, оскільки серед хаотичних канав небезпечно випасати худобу або косити траву. На землях, з яких вивезено чорноземи 3 - 4 роки тому, і досі не росте нічого, окрім найменш вибагливих бур'янів.

Не зважаючи на величезні збитки та на те, що Конституція України у своїй чотирнадцятій статті проголошує: "Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави", а стаття 168 Земельного кодексу України детально описує, як має здійснюватися охорона ґрунтів відповідальність за ці злочини непропорційно мала. Зокрема стаття 2391 Кримінального кодексу має назву "Незаконне заволодіння ґрунтовим покривом (поверхневим шаром) земель" та в залежності від кваліфікації злочину передбачає штрафні санкції від 3400 грн. до 8500 грн., або ж до 5 років позбавлення волі.

У порівнянні з мільйонними прибутками злочинців та мільярдними збитками для України від таких дій, зазначена відповідальність є мізерною.

У зв’язку з цим до Верховної ради України подано законопроект яким пропонується збільшити відповідальність передбачену Кодексом України про адміністративні правопорушення та Кримінальним кодексом України за розкрадання чорнозему.

Як стверджують автори законопроекту прийняття цього закону створить належні умови правового захисту українських ґрунтів, що сприятиме збереженню родючості українських земель та забезпечуватиме розвиток сільського-господарства в Україні. 

 

 

Соціальний захист громадян