Нацбанк продовжує шокувати учасників валютних операцій

 

Не зважаючи на начебто зрозумілу ситуацію, що склалася в Україні з приводу обміну валют, поважні банки та численні пункти обміну валют продовжують атакувати своїми зверненнями Національний банк України з проханням надати роз’яснення з того чи іншого питання.

І таке роз’яснення було надано. Нацбанк в своєму листі від 19.12.2011 р. N 29-114/10530-15215 відповів на основні болючі питання валютної сфери.

Так за словами посадовців Нацбанку для підтвердження резидентності фізична особа-резидент при обміні валюти повинна пред’явити один з наступних документів:

- паспорт громадянина України,

- паспорт громадянина України для виїзду за кордон без відмітки, що підтверджує постійне проживання за кордоном,

- посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, що видане в Україні,

- посвідчення біженця, що видане в Україні,

- національний паспорт громадянина іншої держави з відміткою про наявність дозволу на постійне проживання разом з посвідкою на постійне проживання;

Фізична особа-нерезидент повинна пред’являти в такому випадку національний паспорт громадянина іншої держави, паспорт громадянина України для виїзду за кордон з відміткою в паспорті про постійне проживання за кордоном.

Касир в свою чергу зобов’язаний знати копію першої і другої сторінки паспорта громадянина України при умові, що валютно-обмінна операція здійснюється на суму, яка не дорівнює і не перевищує 150000 гривень.

А у разі пред'явлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон або національного паспорта громадянина іншої держави касовий працівник знімає копію першої сторінки та за наявності відмітки про постійне місце проживання також і цю сторінку.

Складніша ситуація з малолітніми особами. Якщо особа віком від 14 до 18 років хоче обміняти валюту, то це питання вирішуватиметься банком або пунктом обміну валют з батьками (законними представниками) цієї малолітньої особи. На практиці це буде однозначна, безапеляційна відмова в подібній операції.

Розбавимо деспотичні умови обміну валюти позитивом. Нацбанк стверджує, що касир не може відмовити у здійсненні валютної операції якщо в паспорті пред’явника відсутня відмітка про реєстрацію.

А от якщо Ви забули вклеїти в паспорт фотокартки по досягненню 25- і 45-річного віку, будьте певні – у здійсненні валютної операції Вам відмовлять.

Національний банк дозволив не проводити повторну ідентифікацію клієнта у разі проведення фінансової операції особами, які раніше були ідентифіковані. Якщо фізична особа, яка звернулась до банку (фінансової установи) з метою проведення валютно-обмінної операції, раніше була ідентифікована банком (фінансовою установою), то банк (фінансова установа) проводить валютно-обмінну операцію для такої фізичної особи без додаткової ідентифікації. Працівник банку (фінансової установи) має забезпечити наявність в документах дня банку (фінансової установи) копії документа особи, яка здійснила валютно-обмінну операцію, без додаткової ідентифікації.

За великим рахунком роз’яснення Національного банку України зрозумілі. Більшість з них позбавлені здорового глузду, але вони зрозумілі. Сподіваємося, що подібні відповіді не стануть підґрунтям для нових питань. 

 

Соціальний захист громадян