Верховна Рада бореться з наркоманією

Набрав чинності Закон "Про внесення змін до КАСУ та Кримінального кодексу щодо посилення відповідальності за незаконний обіг наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, отруйних чи сильнодіючих речовин або отруйних чи сильнодіючих лікарських засобів і одурманюючих засобів".

Закон встановлює кримінальну відповідальність за використання коштів, отриманих від незаконного обігу отруйних та сильнодіючих речовин, отруйних і сильнодіючих лікарських засобів.

Посилені санкції за кримінальними статтями, що передбачають відповідальність за використання коштів, отриманих від незаконного обігу наркотиків, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів; за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання, збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів; за незаконну видачу рецептів на право придбання наркотичних засобів або психотропних речовин; за порушення встановлених правил їх обігу.

Крім того, посилюється адміністративна відповідальність за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання, збут наркотичних засобів, психотропних речовин та їх аналогів; за ухилення осіб, хворих на наркоманію, від медичних обстежень; за невжиття заходів для охорони посівів снотворного маку, конопель , місць їх зберігання і обробки; за незаконну передачу заборонених предметів особам, яких тримають у слідчих ізоляторах, установах виконання покарань.

Сам проект цього закону було розроблено МВС на виконання доручення Президента України від 16 серпня 2010 року N 1-1/1818, даного за результатами наради з питання вжиття першочергових заходів щодо боротьби зі злочинністю та протидії наркоманії, яка відбулася в Адміністрації Президента України 1 липня 2010 року, та доручення Секретаріату Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2011 року N 1294/0/211.

Необхідність розроблення такого законопроекту викликана стійкою тенденцією до збільшення рівня наркотизації населення в країні та подальшого загострення проблем, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, отруйних чи сильнодіючих лікарських засобів і одурманюючих засобів, а також потребою в захисті суспільства, здоров'я та інтересів громадян від їх негативного впливу.

Так, протягом останніх п'яти років кількість споживачів наркотиків значно збільшилася. Якщо у 2005 році на медичних обліках перебувало 141,7 тис. наркоспоживачів, то зараз понад 157,7 тис., у тому числі 2,4 тис. неповнолітніх.

На даний час у середньому на кожні 10 тис. населення припадає 34 споживачі наркотиків (у 2005 році - 30 споживачів).

Ситуація, що склалася в Україні, вимагає пошуку нових шляхів протидії наркоманії, у тому числі посилення відповідальності за вчинення правопорушень та злочинів у цій сфері.

Автори закону сподіваються, що досягнуть ефективної протидії злочинності у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, отруйних чи сильнодіючих лікарських засобів, одурманюючих засобів та допінгу шляхом посилення відповідальності.

 

Соціальний захист громадян