Любителів азартних ігор обмежать в правах

Комітет Верховної ради з питань правосуддя підтримав законопроект щодо обмеження цивільної дієздатності осіб, які зловживають азартними іграми.

Актуальність даного законопроекту зумовлена тим, що в Україні є надзвичайно поширеним участь фізичних осіб в азартних іграх на гроші (преферанс, покер, «двадцять-одно», гральні автомати та інші). Особи, що грають в такі ігри, часто не здатні самостійно припинити гру, незалежно від сум, які при цьому витрачаються.

Внаслідок подібних дій страждають не лише такі особи, але і члени їх сімей, що залишаються без засобів до існування.

Часто гравці використовують в якості ставок нерухоме майно – будинки, в яких вони проживають, автомобілі, меблі, побутову техніку. Після програшу вони та їх сім’ї втрачають житло та поповнюють списки осіб без постійного місця проживання.

Коли в азартних гравців закінчуються гроші вони часто використовують чуже майно чи грають «у борг». Відшкодувати шкоду чи повернути борги, як правило, вони не здатні.

Частина 5 статті 12, частини 2, 3 статті 13 Цивільного кодексу України закріплюють неприпустимість зловживання своїми правами та закріплюють поняття недобросовісного чи нерозумного здійснення особами своїх прав. Про те, на даний момент відсутній механізм реалізації вищезазначених положень.

Азартні ігри за своїми якостями подібні до алкогольних напоїв – особі дуже важко самостійно припинити зловживання ними.

Крім того, Міжнародний класифікатор хвороб (МКХ-10) містить хворобу «Патологічна схильність до азартних ігор», яка має об’єктивні прояви, що можуть бути діагностовано лікарями-психіатрами.

Законопроект спрямований на необхідність розширення підстав для обмеження цивільної дієздатності фізичної особи. Особа, що зловживає азартними іграми обмежується у своєму праві самостійно розпоряджатися своїм майном. Піклувальник такої особи буде контролювати її витрати та не дозволятиме особі відчужувати своє майно заради азартних ігор.

Під зловживанням азартними іграми посадовці розуміють випадки, коли особа витрачає більшу частину свого заробітку, продає своє особисте майно, внаслідок чого він чи особи, що знаходяться на його утриманні, опиняються у скрутному становищі.

З метою запобігання та профілактики зловживань азартними іграми  пропонується доповнити Цивільний Кодекс України словами щодо обмеження цивільної дієздатності осіб, які зловживають азартними іграми.

Реалізація даного законопроекту сприятиме покращенню життєвого рівня в Україні та зменшенню впливу такого негативного соціального явища, як зловживання азартними іграми.

 

Соціальний захист громадян