Приватні підприємці не мають права на відпустку по догляду за дитиною

Все частіше останнім часом влада приділяє увагу жінкам-підприємцям. І не для того, щоб розширити коло їхніх прав та підштовхнути до народження дітей. А для того, щоб дати зрозуміти: «Ваше місце вдома з дитиною, а не на поприщі господарської діяльності».

Знову перед бізнес-леді постав вибір: розвивати своє діло чи доглядати за дитиною. Якщо раніше жінки-підприємці після народження дитини мали змогу займатися своєю справою, оформивши відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на чоловіка або бабусю, то відтепер вони такого права не мають.

На думку Мінсоцполітики, що викладена в листі від 20.05.2011 N 168/13/116-11, жінка, будучи приватним підприємцем, не має права на будь-який вид відпусток, у тому числі і на відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Більше того, батькові дитини, який є працівником, також не може бути надана відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Такий висновок ґрунтується на тлумаченні ст. 2 Закону "Про відпустки", згідно з якою право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи. Оскільки приватний підприємець не перебуває в трудових відносинах, а здійснює самостійну, ініціативну, систематичну, на власний ризик господарську діяльність, то він не має права на відпустку.

Згідно зі ст. 18 Закону "Про відпустки" та ст. 179 КЗпП відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може бути використана повністю або частинами батьком дитини, бабусею, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, які усиновили або взяли під опіку дитину. Але оскільки право на відпустку по догляду за дитиною таких осіб є похідним від права матері на таку відпустку, то, на думку Мінсоцполітики, за відсутності такого права у матері, воно відсутнє і в цих осіб.

 

Соціальний захист громадян

 

{social}