Влада таємно скасувала соціальні гарантії громадян

Досить підступно влада взялася за соціальні виплати і пільги українських громадян - минулого тижня частина з них фактично була скасовано народними обранцями.

По суті це був потужний і, головне, результативний бліцкриг проти соціальних гарантій.
 

Зокрема, в рамках змін до держбюджету-2011 було встановлено, що протягом усього 2011 р. цілий ряд соціальних виплат буде визначатися не розмірами, чітко зафіксованими у відповідних законах, а постановами Кабінету Міністрів України  виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду на 2011 р. Серед постраждалих опинилися фактично такі соціальні категорії: діти війни, чорнобильці та військові пенсіонери.
 

Всі ці новації проґавили навіть багато народних обранців, які перебували у сесійній залі Верховної Ради в момент голосування - настільки майстерно здійснили цей план відповідальні знавці законодавчого процесів. Законопроект був зареєстрований 10 червня, вже 14 червня документ приймається в першому читанні і в цілому, а 16 червня його підписує Президент.

Власне, тільки після підписання закону главою держави багатьом депутатам нарешті стало зрозуміло, за що вони в кінцевому підсумку проголосували.

В попередні роки можновладці цілком задовольнялися тим, що позови українців, які вимагали від держави свої законні соціальні виплати, успішно «топилися» в судах - тисячі громадян вигравали судові суперечки, але держава не виконувало рішення судів.

Але, на такий стан справ звернув увагу Європейський суд з прав людини (Євросуд) - він дав українській владі час до 15 липня, щоб ті придумали механізми, які дозволять державі виконувати рішення своїх судів. Однак дана проблема виявилася не судово-юридичною, а політичною, оскільки для її вирішення необхідно було зробити два кроки: ліквідувати соціальну заборгованість перед громадянами і скасувати свідомо нездійсненні соціальні гарантії.

З цією метою в січні був зареєстрований законопроект № 7562 з абсолютно нешкідливим назвою «Про гарантії держави щодо виконання рішень суду». Правда, реальна суть цього документа ні в якій мірі не відповідає його назві - мова йшла саме про намір влади не платити громадянам належні їм за законом соціальні виплати. Це досягалося за рахунок відносно простого, але підступного прийому: з соціальних законів вилучаються конкретні розміри соціальних виплат, а Кабміну надаються повноваження щодо встановлення цих самих розмірів своїми постановами. Такий трюк давав би влади чудовий інструмент для оперативного маніпулювання розмірами соціальних виплат в ручному режимі. Аж до теоретичної можливості звести їх до нуля. Як наслідок, цілком можуть виникнути ситуації, коли соціальні гарантії і пільги у громадян як би є, але вони на зовсім законних підставах дорівнюють нулю. За подібних обставин жоден суд в Україну вже не зможе винести рішення на користь українських громадян. Отже, кількість виграних громадянами справ проти держави в основній своїй масі значно зменшиться і України припинить нарешті практику невиконання рішень своїх же судів.

Але законопроект № 7562 поки ще не прийнятий і в першому читанні - навіть затяті прихильники Віктора Януковича прагнуть від нього максимально дистанціюватися. Однак основоположні ідеї документа абсолютно несподівано й непомітно були втілені в життя згаданим вище способом.

Як наслідок, на поточний рік регіонали вирішили свої «соціальні проблеми» - при оновлених правилах гри в соціальній сфері українські громадяни елементарно не зможуть виграти навіть у суді. Таким чином, з плечей нинішньої влади звалиться неабияка частка проблем, пов'язаних з виконанням рішень своїх судів.

Це, в свою чергу, дозволить вести переговори з Євросудом - регіонали ще не зробили в повному обсязі те, що від них вимагає Європа, але зробили в цьому напрямку конкретні, відчутні кроки. Що дозволяє сподіватися на чергову відстрочку від Євросуду.

А для мільйонів українських громадян вся ця історія означає зовсім інше - влада збирається платити належну їм соціалку не в повному, а в копійчаному обсязі і буде робити для цього будь-які дії. Тепер легко відповісти і на інші питання. Наприклад, на якому місці для влади знаходяться інтереси українців, а на якому - їх власна вигода від перебування при владі.

 

При підготовці статті використанні матеріали http://news.eizvestia.com

{social}