Влада реформує спрощену систему оподаткування

Вчора Верховною Радою України прийнятий у першому читанні урядовий законопроект щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва. Цим законопроектом, пропонується запровадити нові правові засади функціонування спрощеної системи оподаткування. 

 

 

Позитивним можна назвати те, що в цьому законопроекті передбачено скасування обмеження віднесення на витрати платниками податку на прибуток витрат, понесених у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у фізосіб - спрощенців. Але, такі платники податку на прибуток повинні будуть подавати до ДПС окремий звіт.

Нагадаємо, ця норма (підпункт 139.1.12 п. 139.1 ст. 139 Податкового кодексу України) на стадії розгляду проекту кодексу викликала бурю обурення серед підприємців. Проте на сьогоднішній день цей пункт є чинним.

Законопроектом пропонується нова редакція глави Податкового кодексу, присвяченій спрощеній системою оподаткування (глава 1 розділу XIV Кодексу).

Згідно з законопроектом всі платники податків - фізособи розділені на категорії (в залежності від обсягу доходу, наявності найнятих працівників та виду діяльності), а саме:

 

Категорії

Хто відноситься

Ставка податку

І категорія

особи, які займаються ремісничою діяльністю; роздрібним продажем товарів на ринках; наданням побутових послуг населенню. При цьому у них не повинно бути найманих працівників, а річний дохід не повинен перевищувати 150 мінімальних зарплат

від 1 до 10% мінімальних заробітних плат

(ставки податку в зазначених межах будуть встановлюватися місцевими радами щорічно в залежності від виду господарської діяльності)

ІІ категорія

особи, які займаються виробництвом товарів; продажем товарів; наданням послуг "спрощенцям" і населенню (крім посередницьких послуг у сфері операцій з нерухомістю, а також у сфері страхування); ресторанним бізнесом. При цьому кількість найманих працівників не повинна перевищувати 10 осіб, а річний дохід - 1000 мінімальних зарплат.

від 2 до 20% мінімальних заробітних плат

(ставки податку в зазначених межах будуть встановлюватися місцевими радами щорічно в залежності від виду господарської діяльності)

 

ІІІ категорія

особи, які займаються іншими видами діяльності (з урахуванням обмежень, встановлених Податковим кодексом). При цьому кількість найнятих працівників не повинна перевищувати 10 осіб, а річний дохід - 2000 мінімальних зарплат.

ставка податку складає 3% бази оподаткування для платників ПДВ і 5% - для неплатників ПДВ (за винятком виробників, що реалізують виключно продукцію власного виробництва; для них ставка знижується в 2 рази).

 

Щодо вимог, що пред'являються до юридичних осіб платників єдиного податку то потрібно виділити такі: кількість найнятих працівників не повинна перевищувати 50 осіб; річний дохід не повинен перевищувати 5000 мінімальних зарплат. Ставки податку встановлюється аналогічно ставкою, що застосовується для третьої категорії фізосіб-єдиноподатників (як наведено вище у таблиці).

Необхідно відзначити і ще один позитивний момент: можливість реєстрації "спрощенців" платниками ПДВ.

Серед інших положень законопроекту в пояснювальній записці до нього названі, зокрема, такі:

- Скасування 50-відсоткової надбавки, яка застосовується до фіксуються ставками податку за кожного найнятого працівника;

- Обмеження сфери застосування "спрощенки"; (тут слід зазначити, що обмеження стосуються високорентабельних видів діяльності. У той же час з переліку виключено, наприклад, інтернет-торгівля);

- Встановлення підстав для анулювання свідоцтва платника податків;

- Встановлення фінответственності за порушення умов застосування спрощеної системи та інші.

 

Необхідно також сказати про появу ще однієї (особливої) категорії платників податків. До цієї категорії належать ті фізичні особи - громадяни України, які не мають статусу самозайнятого і несистематично здійснюють підприємницьку діяльність (несистематична продаж товарів).

Ключові вимоги:

- Діяльність повинна здійснюватися не частіше 4 разів на рік і не більше ніж 15 календарних днів на місяць (таким чином, сумарно можна займатися підприємницькою діяльністю не більше 60 днів на рік);

- Діяльність повинна здійснюватися самостійно, без залучення найманих працівників;

- Діяльність повинна полягати у продажу виробленої чи переробленої продукції, речей, товарів;

- Вартість одноразово проданих товарів не повинна перевищувати 25 мінімальних зарплат.

Ця категорія осіб повинна буде купувати короткострокові свідоцтва, сплачуючи по 1% мінімальної зарплати за кожен день дії свідоцтва.

До цієї категорії платників податків не можуть відноситься особи, які торгують транспортними засобами, предметами мистецтва, колекціонування та антикваріату або організовують торги (аукціони) такими предметами.

 

Cоціальний захист громадян 

 

 

{social}