Своє, рідне…

Своє, рідне…

 

На щорічному міжнародному форумі «Паливно-енергетичний комплекс України: сьогодення та майбутнє» міністр палива, енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко заявив про перехід України з імпорту енергоресурсів на споживання власних. Тож які є альтернативи російському газу? Що потрібно для того, аби Україна змогла повністю забезпечити себе власними енергоресурсами?

Почнемо з вугілля. Держкомстат заявляє про зниження імпорту газу на 40 відсотків від початку року в порівнянні з аналогічним періодом 2011-го. А уряд завдячує цим збільшенню використання вугілля. Така статистика виглядає дуже перебільшеною, адже для заміни газу вугіллям потрібна глобальна модернізація генеруючих потужностей, а це зроблено лише на деяких ТЕС та ТЕЦ. Попри це, враховуючи запаси бурого та кам’яного вугілля у 2583 та 43038 млн. т. відповідно, перспектива заміни газу вугіллям є реалістичною за умови інвестицій в ту ж таки модернізацію та будівництво газоочисних споруд. Відходи від спалювання вугілля є основним мінусом його використання. Здебільшого в Україні вони не очищуються від сірчаних та інших газів, лише від пилу.

У декілька разів менше викидів дає торф, в якому зовсім мало сірки. 78 тонн торфобрикету замінить 36 тисяч кубів газу. Тому використання торфу для виробництва тепла може бути дешевшим за газ, але і тут потрібне переобладнання котелень, будування приміщень для торфу. Торф не є вагомою альтернативою газу, але його можна з успіхом використовувати для опалення приватних будинків. Взагалі з 340 кг пелетів торфу отримують одну гігакалорію тепла, необхідну для опалення будинку площею 100 квадратних метрів протягом тижня. Деякі українські компанії уже почали продаж котлів для опалення будинків торф’яними брикетами.

Ще одним напрямком України на шляху до незалежності від імпорту енергоресурсів є видобуток власного газу на шельфі Чорного моря. За словами міністра енергетики та вугільної промисловості Юрія Бойко до кінця 2014-го року планується повне забезпечення Криму власним газом з видобутком 3 млрд. кубометрів на рік (наразі видобувається 1,1 млрд. кубометрів). В планах також диверсифікувати поставки газу, для чого потрібно побудувати термінал на березі Чорного моря для поставок зрідженого газу.

Альтернативні джерела не залишились поза увагою уряду. Вводяться в експлуатацію сонячні електростанції на Закарпатті та в Криму, а 4 жовтня у Запорізькій була введена в експлуатацію Ботієвська вітроелектростанція ТОВ «ДТЕК». Такі джерела енергії є абсолютно екологічно чистими, але потребують значних інвестицій при низькій поки що ефективності.

Отже, що ми маємо:

1. Альтернативна енергетика дозволить економити 2 млрд. м3 газу щороку при необхідних інвестиціях у 5-7 млрд. грн.
2. Збільшення видобутку власного вугілля на 15 млн. т. обійдеться у 20 млрд. грн., дозволить економити 10 млрд. м3 газу.
3. Збільшення видобутку газу на чорноморському шельфі буде економити 10 млрд. м3 газу, потребує вкладень в розмірі 20-25 млрд. грн, збільшення видобутку газу на суші – 5 млрд. м3 газу та 20 млрд. грн.
4. Термінал для прийому зрідженого газу може дати 5 млрд. м3 альтернативного газу, потребуючи 12-16 млрд. грн. інвестицій.
5. Газ-метан з вугільних пластів у розмірі 5 млрд. м3 щороку потребує вкладень у 8 млрд. грн.
6. 5 млрд. м3 сланцевого газу потребують 16 млрд. грн.

За таких обставин вже через п’ять років Україна стане повністю незалежною від російського газу. Треба всього лише витратити 101-112 млрд. грн. Для запровадження нових технологій на початку субсидування необхідне. Але тут виникає питання: що саме (читай: кого саме) субсидує держава? Приміром, минулого року на розвиток сонячної енергетики Ощадбанк виділив 2,6 млрд. грн., проінвестувавши більше половини введених потужностей.

Це більше ніж отримали за той самий період всі обленерго разом узяті. А головним виробником сонячної енергії в Україні є компанія Active Solar, що контролюється Андрієм Клюєвим. Набагато ефективнішим на тлі низької наразі віддачі таких потужностей може бути субсидування будівництва «зелених» установок для виробництва електроенергії, які безпосередньо підключаються до житлових будинків, а не підтримка приватного бізнесу. 

 

Соціальний захист громадян