У кущах від блискавки не сховаєшся

Блискавка

 

Останні роки клімат у нашій країні суттєво змінився. Все частіше з’являються сильні урагани, зливи, грози тропічного характеру, а не звичного, більш безпечного для нашої місцевості з помірно-континентальним кліматом. Щорічно з’являється все більше інформації про пожежі, викликані ударом блискавки, про загиблих чи постраждалих під час грози людей, хоча лише кілька років тому гибель людей в грозу в наших краях була рідкістю.

Частіше всього блискавка вражає людину на відкритій місцевості, рідше – в лісі під деревами, ще рідше – в приміщенні. Як же зберегти своє життя від небезпеки під час грози?

Наука ніяк не може до кінця розібратися з природою блискавки. Враховуючи зміни в кліматі, його нову специфіку, все, що вважалося раніше відомим про блискавку, зараз – підлягає сумніву. Відповідь природи на втручання в її життя людини стає все більш агресивною, природні катаклізми виникають все частіше. Щодо блискавки, то навіть громовідводи не гарантують повного захисту будівлі від небезпеки. При попаданні блискавки в землю чи в який-небудь об’єкт у радіусі 1500 метрів від будівлі існує вірогідність переміщення до нього електричних розрядів через різні провідники струму: систему електропостачання, зв'язок, газопровід, що в результаті призводить до різних аварійних ситуацій.

Тому спеціалісти МНС рекомендують під час грози вимикати в будинку всі побутові електроприлади, від’єднувати кабелі від супутникових антен, кабельного телебачення, Інтернету, не користуватися телефонами, не стояти біля вікон і дверей, не торкатись водопровідних кранів. Таким чином ви збережете від проблем як свою техніку, так і своє здоров’я.

Якщо гроза застала вас на вулиці, в парковій зоні чи лісі, не можна ховатись під високими деревами, краще відійти від них на 30-40 метрів. Найбільш «привабливі» для блискавки тополі, дуби, сосни і ялинки. Небезпека також зростає в тому випадку, якщо поруч стоять дерева, які блискавка вже вражала раніше. Мобільний телефон при цьому повинен бути вимкнений обов’язково, адже через нього ви можете отримати звуковий удар, який не менш небезпечний для життя, ніж удар блискавкою. Також спеціалісти не рекомендують під час грози розкривати парасольку, мабуть, через наявність на ній багатьох металічних деталей.

А ось автомобіль являється безпечною схованкою, тому під час грози краще його не покидати. Потрібно закрити всі вікна, люки і опустити автомобільну антену, зупинити рух і перечекати негоду на узбіччі чи на автостоянці подалі від високих дерев. Мотоцикл та велосипед, навпаки, є дуже небезпечними під час грози, їх потрібно залишити подалі, поклавши їх на землю, та відійти від них на відстань не менше 30 метрів.

Тим, хто полюбляє купатися та рибалити, з наближенням грози рекомендується не тільки припинити це робити, але й відійти від водойми якнайдалі. Але не можна ховатись у найближчих кущах! Якщо навколо чисте поле, потрібно якнайшвидше (але не бігом, якщо гроза вже почалась) дістатись до найближчого лісу або села.

Як висновок, кілька слів про те, як навчитись визначати наближення грози. Щоби визначити, на якій відстані вона знаходиться, наближається чи віддаляється, потрібно зазначити час між спалахом блискавки і громом, адже швидкість світла більша від швидкості звуку. Якщо цей час поступово скорочується, це означає, що гроза наближається. Якщо одразу після спалаху блискавки гримить грім – значить, грозова хмара знаходиться прямо над вами.
Отже, не потрібно нехтувати рекомендаціями спеціалістів щодо заходів безпеки під час грози, вважаючи їх неважливими. Адже жоден з нас не застрахований від враження блискавкою, що в результаті частіше всього призводить до смерті.

 

Соціальний захист громадян